Wymiar i pobór opłaty za przedszkole samorządowe oraz za wyżywienie – od decyzji do tytułu wykonawczego

13.02.2023 (pon.), 10:00

Wyposażenie uczestników w wiedzę niezbędną do poprawnego stosowania przepisów kodeksu postępowania administracyjnego i swobodnego poruszania się w obszarze procedur administracyjnych obowiązujących w administracji publicznej oraz omówienie praktycznych problemów związanych z postępowaniem administracyjnym m.in. na podstawie aktualnego orzecznictwa. Szkolenie zwraca szczególną uwagę na nowe zasady ogólne postępowania administracyjnego oraz nowe i zmodyfikowane  instytucje procedury administracyjnej, w kontekście konieczności egzekucyjnego dochodzenia zaległych opłat za przedszkole.

Istotnym elementem przedmiotowego szkolenia jest omówienie zasad związanych z wymiarem i poborem opłat za przedszkole oraz z prowadzeniem postępowania egzekucyjnego.

Podczas szkolenia udzielone zostaną odpowiedzi na następujące kwestie:

•  Jaki dokument stanowi podstawę dochodzenia zaległej opłat za pobyt w przedszkolu?
  • Jaki status ma opłata za wyżywienie?
  • Jak prawidłowo ustalić opłatę za wyżywienie?
  • Kto jest wierzycielem opłat za przedszkole?
  • Jakie dowody stosować w postępowaniu o ustalenie opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego?
  • Czy należy prowadzić metrykę sprawy administracyjnej?
  • Kto i jakie decyzje może podpisać?
  • Kto ma wszcząć postępowanie w sprawie wymiaru opłaty za przedszkole?
  • Jak przeprowadzić postępowanie dowodowe?
  • Czy sprawa administracyjna w sprawie opłat za przedszkole podlega wpisowi do metryki sprawy administracyjnej?
  • Czy zaległa opłata za przedszkole może zostać wpisana do Rejestru Należności Publicznoprawnych, i kto wnioskuje o wpis?
  • Czy konieczne jest upomnienie?
  • Jakie tytuły wykonawcze stosujemy w egzekucji administracyjnej opłaty za przedszkole?
  • Kto jest obowiązany do poszukiwania majątku zobowiązanego.

Szkolenie przeznaczone jest pracowników urzędów gmin, miast oraz samorządowych jednostek organizacyjnych, którym powierzono obowiązki wierzyciela w zakresie dochodzenia należności pieniężnych oraz prowadzenia orzecznictwa administracyjnego i egzekucyjnego w zakresie opłat za przedszkole. Szkolenie jest także dedykowane pracownikom samorządowych organów egzekucyjnych.

1. Wymiar opłaty za przedszkole.
a) Zasady ogólne postępowania administracyjnego.
b) Strona postępowania. Opiekun prawny, pełnomocnik, przedstawiciel ustawowy.
c) Zawiadomienie o wszczęciu postępowania administracyjnego.
d) Postępowanie dowodowe.
e) Protokoły, adnotacje i metryka sprawy administracyjnej;
f) Zapoznanie się aktami sprawy przed wydaniem decyzji.
g) Decyzja administracyjna, podstawa prawna i elementy składowe decyzji. Czy inny dokument można uznać za decyzję administracyjną.
h) Doręczenia pism w postępowaniu, z uwzględnieniem ustawy o doręczeniach elektronicznych.
i) Metryka sprawy administracyjnej.
2. Preferencje w spłacie opłaty za przedszkole.
a) Wniosek o ulgę w spłacie.
b) Postępowanie dowodowe w sprawie ulgi.
c) Decyzja administracyjna w sprawie ulgi – podstawa prawna i elementy takiej decyzji.
d) Metryka sprawy administracyjnej.
3. Prawa i obowiązki wierzyciela należności pieniężnej w rozumieniu rozporządzenia „wierzycielskiego”. Obowiązki i uprawnienia wierzyciela publicznoprawnego po dniu 20 lutego 2021 roku.
4. Wszystko o upomnieniu. Kiedy należy wystawić upomnienie na opłatę za wychowanie przedszkolne / kto ponosi koszty doręczenia upomnienia / ile wynoszą koszty przedawnienia / kiedy koszty stają się wymagalne / czy koszty upomnienia można umorzyć / na jakich zasadach następuje przedawnienie kosztów. Zmiana wysokości kosztów upomnienia od 13 października 2021 roku.
5. Upoważnienie.
a) Upoważnienia z ustaw ustrojowych.
b) Upoważnienia z ustawy Kodeks postępowania administracyjnego.
c) Upoważnienia w myśl standardów kontroli zarządczej.
d) Upoważnienia w myśl standardów INTOSAI.
6. Wszczęcie postępowania egzekucyjnego.
a) Wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego
b) Tytuł wykonawczy / jakie wzory obowiązują,
c) Formy komunikacji w relacji wierzyciel – organ egzekucyjny.
d) Rodzaje tytułu wykonawczego;
e) Dokumenty towarzyszące tytułowi wykonawczemu.
7. Odpowiednie, czyli jakie stosowanie przepisów działu III Ordynacji podatkowej.
8. Opłata za przedszkola a odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

prawnik, licencjonowany audytor wewnętrzny  (lic MF. Nr 134/2004), audytor wewnętrzny wpisany na Krajową Listę Profesjonalnych Audytorów Wewnętrznych (wpis nr 782); członek Stowarzyszenia Audytorów Wewnętrznych IIA Poland; b. Naczelnik Wydziału Finansowego Urzędu Miejskiego w Przemyślu,  b. starszy inspektor kontroli gospodarki  finansowej Regionalnej Izby Obrachunkowej w Rzeszowie, b. członek Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Przemyślu, długoletni pracownik służb finansowych Państwa  i samorządu terytorialnego. Autor książki wydanej w 2020 roku przez ODDK Gdańsk pt. „Postępowanie egzekucyjne w administracji. Wzory pism dla wierzycieli należności pieniężnych.” cyklu artykułów w miesięczniku Finanse Publiczne wyd. PRESSCOM poświęconych nowelizacji ustawy o postępowaniu egzekucyjnym, oraz wydanej w listopadzie 2020 roku książki Postępowanie egzekucyjne w administracji po zmianach (wyd. Presscom Wrocław).

29.05.2024 (śr.), 09:00