Sposób i zasady wprowadzania danych do SIO

13.05.2024 (pon.), 09:00

8 grudnia 2023r. weszło w życie rozporządzenie Ministerstwa Edukacji i Nauki dotyczące danych zgromadzonych w Systemie Informacji Oświatowej. Zgodnie z nowym rozporządzeniem w systemie znajdą się m.in. informacje o nauczycielskich urlopach, świadczeniach, składowych wynagrodzenia i awansie zawodowym.

Po wejściu w życie nowego rozporządzenia system informacji oświatowej musi uwzględniać w zbiorze danych m.in. informacje o:

• formach zatrudnienia nauczyciela,
  • pełnym wymiarze zajęć pedagogów – w tym zajęć opiekuńczych i wychowawczych,
  • czynnościach wynikających z zadań statutowych szkoły,
  • składowych wynagrodzenia nauczycieli,
  • awansie zawodowym nauczycieli (dostosowane m.in. do przepisu przejściowego o nauczycielach rozpoczynających staż na nauczyciela mianowanego),
  • przyczynach nieprowadzenia zajęć,
  • urlopach płatnych, bezpłatnych, dla poratowania zdrowia,
  • przysługujących świadczeniach rehabilitacyjnych.

Celem szkolenia jest poznanie tzw. Nowego Systemu Informacji Oświatowej w praktyce. Szkolenie prowadzone jest bezpośrednio na testowej aplikacji, co pozwoli uczestnikom lepiej zapoznać się z systemem. System Informacji Oświatowej zmienia się wraz z postępem technologicznym i nowymi wymogami edukacyjnymi. Udział w szkoleniu z SIO pozwoli na aktualizację wiedzy i umiejętności związanych z tym systemem, dzięki czemu uczestnicy będą na bieżąco z najnowszymi rozwiązaniami i narzędziami w obszarze oświaty. SIO umożliwia wymianę informacji między różnymi podmiotami edukacyjnymi, a poprawność danych wprowadzona do systemu na wpływ na naliczanie subwencji oświatowej.

Webinarium dla pracowników szkół, innych placówek oświatowych zarówno publicznych jak i niepublicznych a także gmin, starostw powiatowych.

1. System Informacji Oświatowej. Szkolenie dla osób rozpoczynających pracę z SIO w szkołach/placówkach oświatowych.
• Podstawy prawne sprawozdawczości SIO, cele wprowadzania danych do SIO
• Terminy przekazywania danych w SIO
2. Zadania, powinności kierowników jednostek odpowiedzialnych za przekazywanie danych w SIO oraz osób upoważnionych
3. Procedury udzielania i cofania upoważnień do bazy danych SIO
4. Zasady i sposoby wprowadzania danych:
• rejestrowanie ucznia/ nauczyciela, dane identyfikacyjne,
• dane dziedzinowe ucznia, obowiązek nauki i obowiązek szkolny, orzeczenia poradni
• rejestrowanie oddziałów,
• rejestrowanie nauczyciela: umowy, wynagrodzenia, kwalifikacje, awans zawodowy, obowiązki,
• dane zbiorcze,
5. Wsparcie w rozwiązaniu bieżących problemów w pracy z SIO, odpowiedzi na pytania uczestników

ceniona trenerka z wieloletnim doświadczeniem zawodowym na wszystkich szczeblach administracji oświatowej. Posiada wiedzę o potrzebach oświatowych, metodykach nauczania i zarządzaniu szkołą. Były wizytator Kuratorium Oświaty w Lublinie. Chętnie dzieli się z uczestnikami szkoleń swoimi umiejętnościami oraz  doświadczeniem dotyczącym wymagań oświatowych. Posiada dogłębną wiedzę na temat Systemu Informacji Oświatowej oraz kompetencje w jego obszarze zastosowań.

13.05.2024 (pon.), 09:00