Przejrzyste i prawidłowe postępowanie administracyjne z uwzględnieniem najnowszych zmian od listopada 2022r. Wydawanie decyzji administracyjnych zgodnych z prawem i zasadami prostego języka urzędowego

02.02.2023 (czw.), 10:00

Przedstawienie uczestnikom zasad, wskazówek i rozwiązań, które pozwolą im prowadzić postępowania administracyjne zgodnie z najbardziej aktualnymi przepisami prawnymi, z uwzględnieniem zmian, które zostały wprowadzone m.in. ustawą o doręczeniach elektronicznych. Poza przepisami kodeksu postępowania administracyjnego bardzo ważny w pracy urzędnika jest również warsztat umiejętności technicznych i językowych, niezbędnych do przejrzystego redagowania pism urzędowych. Dlatego szkolenie obejmuje też te zagadnienia, które pokazują jak w sposób jasny i zrozumiały tworzyć korespondencję urzędową, w tym decyzje administracyjne. Uczestnicy szkolenia uzyskają informacje niezbędne do prawidłowego, bezpiecznego i skutecznego wyjaśniania, rozstrzygania spraw administracyjnych oraz wydawania decyzji.

Pracownicy urzędów administracji publicznej samorządowej i rządowej wszystkich szczebli i instancji. Osoby biorące udział w postępowaniach administracyjnych prowadzonych przez podmioty i instytucje publiczne.

1. Wszczęcie postępowania.

1. Czynności związane z wszczęciem postępowania.

2. Wszczęcie z urzędu i na wniosek strony.

3. Kontrola formalna wniosku.

4. Przekazanie wniosku zgodnie z właściwością organu. Obowiązek informacyjny z RODO.

5. Braki formalne i wezwanie do ich usunięcia.

6. Konsekwencje nieusunięcia braków formalnych.

7. Obowiązki informacyjne wobec stron i innych uczestników postępowania.

2. Zasady przejrzystego redagowania pism urzędowych.

1. Podstawy prawne stosowania poprawnego języka urzędowego w postępowaniu administracyjnym – które ustawy nakładają na administrację publiczną obowiązek posługiwania się poprawnym i przejrzystym językiem?

2. Sposoby bezpiecznego upraszczania przekazu w pismach urzędowych – kilka prostych i skutecznych metod, dzięki którym pisma urzędowe stają się zrozumiałe dla każdego adresata i sprawiają, że praca urzędnika jest bardziej efektywna.

3. Zabiegi redakcyjne poprawiające estetykę pism i dokumentów urzędowych.

3. Terminy.

1. Moment wszczęcia postępowania i bieg terminów do załatwienia sprawy.

2. Obliczanie terminów. Terminy procesowe i materialnoprawne.

3. Terminy załatwiania sprawy. Zasada szybkości i prostoty postępowania. Upływ terminu. Wyznaczanie nowego terminu i zawiadomienie o niezałatwieniu sprawy w terminie.

4. Ponaglenie po nowelizacji z listopada 2022 r. Skarga na bezczynność.

4. Doręczenia.

1. Sposoby doręczeń i konsekwencje naruszeń procedury doręczenia.

2. Doręczenia właściwe, zastępcze, fikcyjne, przez publiczne obwieszczenia, elektroniczne (ePUAP, PURDE, PUH) po nowelizacji 5 października 2021 r.

3. Sposoby doręczeń w „okresie przejściowym”.

5. Wyjaśnianie sprawy.

1. Postępowanie wyjaśniające. Zasada prawdy obiektywnej (materialnej) i gromadzenie dowodów. Ciężar dowodu w postępowaniu administracyjnym.

2. Dokumenty urzędowe i sporządzanie uwierzytelnionych kopii dokumentów. Umocowanie urzędnika.

3. Moc dowodowa oryginałów, odpisów i kopii dokumentów.

4. Wezwanie świadków i stron. Czynny udział strony w postępowaniu i szczególne rozwiązania w tym zakresie, obowiązujące w czasie epidemii.

5. Metryka sprawy, protokoły i adnotacje. Zasada pisemności postępowania po nowelizacji 5 października 2021 r.

6. Wskazanie niespełnionych przesłanek do wydania decyzji zgodnej z żądaniem strony.

7. Rozstrzyganie wątpliwości na korzyść strony.

6. Rozstrzygnięcia.

1. Decyzje administracyjne. Co powinna zawierać decyzja administracyjna? Jak formułować poszczególne elementy decyzji, żeby była prawidłowo zredagowana?

2. Przejrzyste i jasne formułowanie uzasadnień decyzji i pouczeń.

3. Język urzędowy a prawidłowość decyzji administracyjnych – czy rzeczywiście język ma znaczenie? – orzecznictwo sądów.

4. Decyzje ostateczne i prawomocne.

5. Wady decyzji – istotne i nieistotne. Sposoby usuwania nieprawidłowości w decyzjach.

6. Postanowienia.

Radca prawny, urzędnik służby cywilnej, specjalista z zakresu postępowania administracyjnego i języka urzędowego. Od kilkunastu lat stale współpracuje z urzędami terenowych organów administracji rządowej w Lublinie. Od 2009 roku przeszkolił kilka tysięcy urzędników. Prowadzi po kilkadziesiąt szkoleń rocznie dla przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej różnych szczebli z tematyki kodeksu postępowania administracyjnego, redagowania korespondencji urzędowej i języka urzędowego. Autor wielu wysoko ocenionych szkoleń zamkniętych, m.in. dla ministerstw, organów centralnych, urzędów wojewódzkich, urzędów marszałkowskich, starostw powiatowych, urzędów miast i gmin, publicznych służb zatrudniania.