Close this search box.

Projektowanie dowozu uczniów, w tym niepełnosprawnych do przedszkoli i szkół w roku szkolnym 2024/2025. Przygotowanie procesu, przykłady organizacji, procedur, wyboru wykonawców usług dowozu, finansowanie zadania

15.07.2024 (pon.), 09:00

Przygotowanie kadry zarządzającej oświatą do realizacji zadania związanego z organizacją i finansowaniem dowozu uczniów, w tym uczniów niepełnosprawnych, do przedszkoli i szkół. W większości samorządów gminnych, zadanie dowozu uczniów korzystających z uprawnienia realizują tzw. podmioty zewnętrzne np. przedsiębiorcy. Podmioty te są wybierane w odpowiednim postępowania i świadczą usługi na podstawie umów cywilno-prawnych zawartych z gminami. Co do zasady są to umowy zawierane na okres roku budżetowego lub szkolnego.
Oprócz powyższego- dowóz zapewnia się również gminnymi środkami transportu oraz poprzez refundację jego kosztów rodzicom, którzy realizują go we własnym zakresie.
Celem szkolenia jest udzielenie odpowiedzi na pytania związane z zaprojektowaniem procesu dowozu uczniów, jego formułą, wyborem wykonawcy i finansowaniem zadania. Podczas szkolenia omówione zostaną doświadczenia związane z realizacją zadania oraz z jego dokumentowaniem.

Szkolenie kierujemy do pracowników urzędów gmin nadzorujących sprawy edukacji w samorządach, do pracowników centrów usług wspólnych (zespołów obsługi oświaty) oraz inni pracowników samorządowych odpowiedzialnych  za organizację dowozu uczniów oraz wszystkich zainteresowanych tematyką szkolenia.

1. Uwarunkowania formalno – prawne.
2. Obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego, obowiązek szkolny i obowiązek nauki w polskim systemie edukacyjnym.
3. Umożliwianie spełniania obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego, i obowiązku szkolnego poprzez racjonalne kształtowanie sieci zapewniającej dowozy i dojazdy uczniów.
4. Organizacja i finansowanie dowozu uczniów do przedszkoli ogólnodostępnych.
5. Organizacja i finansowanie dowozu uczniów do szkół ogólnodostępnych.
6. Organizacja i finansowanie dowozu uczniów niepełnosprawnych do przedszkoli.
7. Organizacja i finansowanie dowozu uczniów niepełnosprawnych do szkół.
8. Opieka w czasie dowozu – zasady i odpowiedzialność.
9. Standardy Ochrony Małoletnich i zasady bezpiecznej rekrutacji personelu w procesie dowozu uczniów.
10. Formuły realizacji dowozu zorganizowanego:
a) jednolita;
b) mieszana dowozu uczniów;
c) transport własny;
d) usługa dowozu świadczonego przez przedsiębiorcę, umowa, porozumienie;
e) bilety miesięczne.
11. Procedura zwrotu kosztów dowozu rodzicom ucznia pełnosprawnego.
12. Procedura zwrotu kosztów dowozu rodzicom ucznia niepełnosprawnego.
13. Procedury wyboru podmiotów świadczących usługę dowozu uczniów.
14. Wpływ zawieszenia zajęć dydaktycznych i opiekuńczych na realizację dowozu uczniów do szkół i przeszkoli.
15. Dokumentowanie realizacji zadania- przykłady i wzory niezbędnych dokumentów
16. Przykłady dobrych praktyk
17. Dyskusja.

prawnik, współpracownik  kancelarii adwokackiej we Wrocławiu, doświadczony wykładowca, ekspert w zakresie form opieki  nad dziećmi do lat 3 oraz  z zakresu szeroko rozumianego zarządzania edukacją, prawa pracy w oświacie i finansów oświatowych, systemów informatycznych w oświatowej logistyce i sprawozdawczości (SIO, finanse, organizacja), konsolidacji obsługi wspólnej w administracji publicznej. Ekspert i autor materiałów w projekcie Doskonalenie Strategii Zarządzania Oświatą na poziome regionalnym i lokalnym –etap II, absolwent Training Reform Education of Management. Były menadżer ds. klientów kluczowych w jednej z wiodących firm informatycznych dedykujących systemy informatyczne dla oświaty. Autor wielu opracowań i publikacji. Konsultuje i wdraża modele obsługi wspólnej w jednostkach samorządu lokalnego. Współautor nowelizacji przepisów ustawy Karta Nauczyciela. Konsultant i doradca korporacji samorządowej – związku gmin, wykładowca uczelni wyższej. Redaktor opinii prawnych publikowanych w systemie INFOR. Prowadzi usługi konsultingowe, szkolenia, wdrożenia i audyty a także działalność ekspercką, w ramach której doradza zarówno organom jednostek samorządu lokalnego, urzędnikom samorządowym, dyrektorom jednostek oświaty jak i innym pracownikom tego sektora.