Oświadczenia majątkowe w 2023 r.

23.03.2023 (czw.), 09:00

Celem szkolenia jest omówienie zasad realizacji obowiązku składania oświadczeń majątkowych przez osoby do tego zobowiązane, przedstawienie podstaw prawnych i zasad składania oświadczeń majątkowych oraz kwestii dotyczące praktycznych aspektów wypełniania oświadczeń majątkowych. Zapoznanie uczestników ze zmianami przepisów i obowiązującymi unormowaniami oraz z wzorami dokumentów, prezentacja praktycznych zagadnień dotyczących wypełniania i analizy formularzy oświadczeń.

Szkolenie adresowane do pracowników administracji publicznej, osób pełniących funkcje publiczne, osób pełniących funkcję skarbnika, sekretarza, pracowników zobowiązanych do składania oświadczeń majątkowych, Wójtów, radnych oraz osób zatrudnionym w działach księgowych  i działach kadr

1. Na co zwracać szczególną uwagę podczas składania i wypełniania oświadczeń majątkowych?
2. Jakie są konsekwencje niezłożenia oświadczenia lub podania nieprawdy?
3. Na czym polega kontrola oświadczeń?
4. Jakie dochody powinny być ujawniane w oświadczeniu?
5. Czy w oświadczeniach ujmować każdą dodatkową pracę poza urzędem?
6. Kiedy jest wspólność majątkowa, a kiedy rozdzielność – wyjaśnienie. Określanie własności, współwłasności, majątek wspólny czy odrębny?
7. Poprawność wpisywania składników majątkowych – w którym miejscu należy poprawnie je wpisać i w jaki sposób ujmować wpisywanie domu, mieszkania, innej nieruchomości.
8. Jak poprawnie określać wartość nieruchomości?
9. Czy ujmować także działki gruntu pod nieruchomościami?
10. Czy jeśli urzędnik ma upoważnienie do podpisywania umów z ramienia starosty/wojewody/wójta/burmistrza/prezydenta, to czy jego dotyczy obowiązek składania oświadczeń majątkowych?
11. Kto odpowiada za treści publikowane: czy osoba, która dostarcza materiały do publikacji, czy osoba, która je publikuje?
12. Co zrobić, jeśli radni i samorządowcy przynoszą błędnie wypełnione oświadczenia?
13. Kto jest zobowiązany do składania oświadczeń majątkowych w urzędzie miasta?
14. Co powinno być zawarte w oświadczeniu?
15. Czy obowiązek ujawniania danych dotyczy również majątków wspólnych (np. majątek współmałżonka, majątek wspólny, spadek)?
16. Jakie są obowiązki przewodniczącego organu stanowiącego j.s.t. w zakresie oświadczeń majątkowych?
17. Jakie są obowiązki organu wykonawczego w zakresie oświadczeń majątkowych?
18. Jakie są skutki niezłożenia oświadczenia?
19. Jaka jest odpowiedzialność osób zobowiązanych do składania oświadczeń?
20. Publikacja oświadczeń majątkowych – jakie dane należy zamieścić?
21. Jakie są terminy składania oświadczeń majątkowych?
22. Terminowość składania oświadczeń. Jakie są konsekwencje złożenia oświadczenia po terminie?
23. Wybór a oświadczenie
24. Nawiązanie stosunku pracy a oświadczenie
25. Jaka jest treść oświadczenia majątkowego?
26. Wypełnianie oświadczeń majątkowych krok po kroku. Jak je wypełniać, na co zwracać uwagę?
27. Majątek wspólny a odrębny w oświadczeniu majątkowym, dochody współmałżonka
28. Osoby, którym składane są oświadczenia majątkowe
29. Na czym polega kontrola oświadczeń majątkowych?
30. Co, jeśli ktoś czegoś zapomni wpisać? Jak wygląda składanie wyjaśnień?
31. Korekty oświadczeń majątkowych – jak je sporządzać?
32. Jakie są ograniczenia dotyczące radnych i osób zatrudnionych w samorządzie?
33. Jakie są konsekwencje zawierania innych umów i/lub dodatkowej pracy poza urzędem?
34. Czy urzędnik może sobie „dorabiać”? Jeśli tak, na jakich zasadach i w jakich sektorach jest to możliwe?
35. Co z zajęciami odpłatnymi zdarzającymi się tylko sporadycznie? Czy można je podejmować?
36. Czy trzeba będzie mieć zgodę na dodatkową pracę poza urzędem? Czy trzeba będzie mieć zgodę na zawieranie innych umów?
37. Czy ujmować posiadane samochody, nawet te wzięte na kredyt?
38. Ujmowanie wysokości wziętego kredytu, czy należy wpisywać kwoty pozostałe do spłaty?
39. Ujmowanie zasobów pieniężnych w różnych walutach, papierów wartościowych, udziałów w spółkach i akcjach
40. Czy uwzględniać zarobki na podstawie umów o dzieło?
41. Czy osoba będąca pracownikiem administracji publicznej może prowadzić działalność gospodarczą?

były Sekretarz Gminy, trener – szkoleniowiec. Praktyk, który przeprowadził bardzo wiele szkoleń dla pracowników samorządowych z zakresu ustaw ustrojowych, przepisów antykorupcyjnych, zmian w ustawie o samorządzie gminnym i samorządzie powiatowym, organizacji  i trybu pracy organów stanowiących gmin i powiatów w okresie epidemii, oświadczeń majątkowych.