Close this search box.

Opłata skarbowa – ustalanie, pobór, wyłączenia i zwolnienia

09.07.2024 (wt.), 09:00

Celem szkolenia jest wyposażenie uczestników w wiedzę niezbędną do poprawnego stosowania przepisów   ustawy o opłacie skarbowej oraz rozporządzenia w sprawie zapłaty opłaty skarbowej. Na szkoleniu zostaną poruszone kwestie prawidłowej wysokości opłaty skarbowej za poszczególne rodzaje czynności urzędowych realizowanych przez organy administracji publicznej.

Podczas szkolenia udzielone zostaną odpowiedzi na następujące kwestie:

•                kto i kiedy jest podmiotem obowiązanym do uiszczenia opłaty skarbowej;
  •                jaki jest zakres przedmiotowy opłaty skarbowej;
  •                czynności podlegające opłacie skarbowej;
  •                jakie to są czynności urzędowe zwolnione z opłaty skarbowej;
  •                jak interpretować pojęcia: wypis, odpis, wyciąg, kopia.
  •                jaka jest opłata skarbowa od pełnomocnictwa i od prokury.

Szkolenie przeznaczone jest pracowników urzędów administracji  publicznej załatwiających sprawy z zakresu administracji publicznej podlegające opłacie skarbowej

1. Przedmiot opłaty skarbowej.
2. Pojęcia: wypis, odpis, kopia, wyciąg, czynność urzędowa, decyzja, zezwolenie, koncesja, pozwolenie, zaświadczenie.
3. Podmioty opłaty skarbowej.
4. Zapłata opłaty skarbowej, formy zapłaty opłaty skarbowej.
5. Załatwianie sprawy bez uiszczonej opłaty skarbowej.
6. Zwolnienia i wyłączenia z opłaty skarbowej.
7. Zapłata i zwrot opłaty skarbowej.
8. Nadpłata w opłacie skarbowej.
9. Adnotacje o uiszczeniu opłaty skarbowej, zwolnieniu z tej opłaty oraz o wyłączeniu obowiązku jej uiszczenia.
10. Obowiązki informowania organów podatkowych przez podmioty zobowiązane o nieuiszczeniu opłaty skarbowej.
11. Czynności wierzyciela w zakresie zaległej opłaty skarbowej.

prawnik, licencjonowany audytor wewnętrzny  (lic MF. Nr 134/2004), audytor wewnętrzny wpisany na Krajową Listę Profesjonalnych Audytorów Wewnętrznych (wpis nr 782); członek Stowarzyszenia Audytorów Wewnętrznych IIA Poland; b. Naczelnik Wydziału Finansowego Urzędu Miejskiego w Przemyślu,  b. starszy inspektor kontroli gospodarki  finansowej Regionalnej Izby Obrachunkowej w Rzeszowie, b. członek Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Przemyślu, długoletni pracownik służb finansowych Państwa  i samorządu terytorialnego. Autor książki wydanej w 2020 roku przez ODDK Gdańsk pt. „Postępowanie egzekucyjne w administracji. Wzory pism dla wierzycieli należności pieniężnych.” cyklu artykułów w miesięczniku Finanse Publiczne wyd. PRESSCOM poświęconych nowelizacji ustawy o postępowaniu egzekucyjnym, oraz wydanej w listopadzie 2020 roku książki Postępowanie egzekucyjne w administracji po zmianach (wyd. Presscom Wrocław).