Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Tworzenie planu ogólnego gminy.

27.04.2023 (czw.), 09:00

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw. Celem zmian jest uproszczenia, ujednolicenia i przyspieszenia procedur planistycznych w zakresie planowania przestrzennego m.in. poprzez wprowadzenie nowego narzędzia planistycznego, uchwalonego obligatoryjnie dla całej gminy, w randze aktu prawa miejscowego – planu ogólnego.

Wprowadzenie nowego narzędzia planistycznego – planu ogólnego gminy, który będzie uchwalany obligatoryjnie dla całej gminy (z wyłączeniem terenów zamkniętych), w randze aktu prawa miejscowego. Ustalenia zawarte w planie ogólnym będą wiążące zarówno dla planów miejscowych oraz dla decyzji o warunkach zabudowy. Plan ogólny ułatwi gminom kreowanie polityki przestrzennej.

Szkolenie przeznaczone dla pracowników urzędów gmin, miast, starostw powiatowych zajmujących się tematyką planowania przestrzennego, budownictwa, inwestycji.

1. Rola planowania przestrzennego w systemie prawnym;
2. Władztwo planistyczne a granice prawa własności;
3. System planowania przestrzennego a prawo budowlane;
4. Rola strategii gminy
5. Plan ogólny
– przystąpienie
– projekt
– procedura
– uchwalenie
6. Plany miejscowe
7. Zmiany w warunkach zabudowy
8. Zintegrowany plan inwestycyjny
9. Rejestr urbanistyczny
10. Przepisy przejściowe i wprowadzające

Radca prawny w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Krakowie, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, ukończył studia podyplomowe „Kontrola jakości stosowania prawa przez organy samorządu terytorialnego” na Uniwersytecie Łódzkim. Od lat współpracuje z organami administracji publicznej zarówno szczebla centralnego, jak i samorządowego. W latach 2009-2019 członek Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie. Obecnie prowadzi prywatną praktykę radcowską, w ramach której zajmuje się doradztwem i obsługą inwestycji budowlanych i infrastrukturalnych oraz działalnością szkoleniową jako wykładowca i autor publikacji z dziedziny prawa budowlanego, planowania przestrzennego i postępowania administracyjnego.