Close this search box.

KSeF – FAKTURY USTRUKTURYZOWANE ORAZ DOTYCZASOWE ZASADY FAKTUROWANIA W URZĘDACH GMIN OD PODSTAW – FAKTUROWANIE , POLITYKA RACHUNKOWOŚCI , EWIDENCJA KSIĘGOWA , INSTRUKCJA OBIEGU I KONTROLI DOWODÓW KSIĘGOWYCH W PRZYKŁADACH

27.02.2024 (wt.), 09:00

Celem szkolenia jest prezentacja zagadnień związanych z procesem dokumentowania operacji gospodarczych za pomocą faktur w systemie KSeF oraz poza nim ze szczególnym uwzględnieniem:

-pułapek związanych z wystawianiem faktur;

-pułapek związanych z otrzymanymi fakturami;

-procedurami wewnętrznymi dotyczącymi tematyki szkoleniowej;

-terminami związanymi z wystawieniem faktury oraz jej otrzymaniem ze szczególnym uwzględnieniem funduszu sołeckiego, podróży służbowych, zaliczek itd.

-procedur szczególnych związanych z awarią KSef na przykład;

-skutków finansowych w związku z terminami płatności ( brak walidacji faktury w KSeF),

-polityką rachunkowości,

Główni księgowi, pracownicy pionów finansowo-księgowych odpowiedzialni za rozliczanie operacji gospodarczych dokumentowanych fakturami sprzedażowymi oraz zakupowymi.

1. Krajowy System e-Faktur – subkonto w ramach KSeF ( urząd gminy i inne jednostki )
2. Faktura ustrukturyzowana oraz „tradycyjna – która i kiedy jest stosowana
3.Faktura korygująca – kiedy jest stosowana
4. Duplikat – kiedy jest stosowany
5. Kod identyfikacji faktury dla odbiorcy – kiedy jest stosowany i czemu służy
6. Obowiązek podatkowy a Krajowy System e-Faktur – pułapki w oświacie przy najmie , dzierżawie oraz usługach wstępu na obiekty sportowe
7. Data wystawienia i otrzymania faktury ustrukturyzowanej – pułapki przy zakupach realizowanych w ramach funduszu sołeckiego , sprzedaży usług oraz
8. Termin wystawienia faktury a data wystawienia faktury – procedury wewnętrzne przy nadawaniu numeru – pułapki,
9. Numer identyfikujący fakturę w systemie KSeF – moment wysłania a moment nadania numeru w systemie KSeF
10. Awaria systemu KSeF – obowiązkowe procedury,
11. Niedostępność systemu KSeF – obowiązkowe procedury,
12. Wersja papierowa faktury ustrukturyzowanej – czy to możliwe w oświacie
13. Oznaczanie płatności za faktury ustrukturyzowane – nowy obowiązek na przelewie,
14. Wystawienie faktury w KSeF oraz informowanie o przesłaniu faktury w KSeF
15.Polityka rachunkowości – zakres dostosowania do KSeF – co i w jakim zakresie należy zmienić,
16.Instrukcja obiegu i kontroli dowodów księgowych – zakres dostosowania do KSeF
17.Pytania i dyskusja

trener i szkoleniowiec od 1998 roku, były pracownik w wydziale kontroli RIO, autor licznych książek i artykułów o tematyce związanej z szerokorozumianymi finansami publicznymi i rachunkowością budżetową.