Koordynator standardów ochrony małoletnich

13.05.2024 (pon.), 09:00

Szkolenie umożliwi uczestnikom nabycie umiejętności rozpoznawania sytuacji, w których istnieje podejrzenie popełnienia przestępstwa na szkodę małoletniego, oraz przygotowanie do właściwego i skutecznego zawiadamiania odpowiednich organów. Przygotowuje ono do sprawowania funkcji osoby odpowiedzialnej za składanie zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę małoletniego, zawiadamianie sądu opiekuńczego lub innych uprawnionych jednostek o potrzebie objęcia dziecka szczególnym dozorem, wszczynanie procedury „Niebieskie Karty”.

Szkolenie jest skierowane do osób wyznaczonych w swoich placówkach do sprawowania funkcji osoby odpowiedzialnej za standardy ochrony małoletnich tzw. koordynatora SOM.

1. Obowiązku placówki i koordynatora wynikające z ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich.
2. Systematyka przygotowywania i wdrażania standardów ochrony małoletnich.
3. Tworzenie i stosowanie wzorów dokumentacji.
4. Reakcja na zdarzenia w placówce. Współpraca z pracownikami i współpracownikami placówki.
5. Praca z małoletnim i jego rodziną w sytuacji stwierdzenia krzywdy małoletniego.
6. Współpraca z organami ścigania, Sądami, Ośrodkami Pomocy i Zespołami Interdyscyplinarnymi.
7. Składanie zawiadomień o przestępstwie, uprawnienia wynikające ze statusy „zawiadamiającego”.
8. Wystąpienia do Sądu Rodzinnego i współpraca z Sądem oraz Kuratorami Sądu Rejonowego.
9. Procedura „Niebieskiej karty”.

prawnik, który przez wiele lat pełnił funkcję prokuratora. Dzieli się swoją ogromną wiedzą i doświadczeniem z kolejnymi pokoleniami, kierując swoją uwagę na edukację.  Z ponad 26-letnim doświadczeniem w pracy dydaktycznej w różnych dziedzinach prawa Pan Krzysztof jest niezaprzeczalnym autorytetem w swojej dziedzinie. Jego niespożytą pasją jest dzielenie się wiedzą oraz przekazywanie umiejętności, dlatego też od lat prowadzi szkolenia i wykłady. Jako doświadczony mediator, potrafi odnaleźć wspólny język nawet w najbardziej skomplikowanych sporach, stawiając na dialog i porozumienie.

W trakcie szkolenia na temat standardów ochrony małoletnich będzie niezastąpionym przewodnikiem przez zawiłości przepisów prawnych, podkreślając jednocześnie wagę troski o najmłodszych i ich bezpieczeństwo. Jego zaangażowanie i profesjonalizm sprawią, że każdy uczestnik szkolenia odniesie korzyści i zgromadzi niezbędną wiedzę, by efektywnie działać na rzecz ochrony dzieci i młodzieży.

13.05.2024 (pon.), 09:00