Kontrola spełniania obowiązku szkolnego i obowiązku nauki. Jak dokonać kontroli spełniania obowiązku dla dzieci przybywających z zagranicy?

16.01.2023 (pon.), 10:00

Po zakończeniu zajęć uczestnicy będą znali przepisy prawa w zakresie spełniania obowiązku szkolnego i obowiązku nauki,  poznają zadania dyrektora związane z kontrolą spełniania obowiązku szkolnego i obowiązku nauki oraz poznają procedury interwencyjne dotyczące niespełnienia obowiązku szkolnego oraz zasady współpracy z instytucjami wspomagającymi szkołę w tym zakresie.

Przedstawiciele organów prowadzących (wójtowie, sekretarze, pracownicy samorządowi odpowiedzialni za sprawy oświatowe- naczelnicy, kierownicy, inspektorzy ds. oświaty, dyrektorzy, kierownicy i pracownicy CUW, ZEAS), dyrektorzy placówek oświatowych, wszyscy zainteresowani tematyką szkolenia.

1. Spełnianie obowiązkowego przygotowania przedszkolnego, obowiązku szkolnego i obowiązku nauki w systemie oświaty – wyjaśnienie pojęć,

2. Zadania, powinności i obowiązki dyrektorów szkół oraz JST w zakresie kontroli spełniania rocznego obowiązkowego przygotowania przedszkolnego, obowiązku szkolnego, obowiązku nauki.

3. Formy spełniania obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki.

4. Obowiązki osób objętych obowiązkiem szkolnym oraz ich rodziców lub prawnych opiekunów.

5. Ewidencja kontroli spełniania rocznego obowiązkowego przygotowania przedszkolnego, obowiązku szkolnego, obowiązku nauki oraz sprawozdawczość SIO w tym zakresie.

6. Zasady współpracy z instytucjami i urzędami w zakresie kontroli spełniania obowiązku szkolnego i obowiązku nauki.

7. Obowiązki dyrektora szkoły i JST w sytuacji niespełnienia obowiązku szkolnego i obowiązku nauki:

8. Obowiązki edukacyjne podlegające egzekucji,

9. Charakter prawny obowiązku szkolnego w zakresie egzekucji,

10. Postępowanie egzekucyjne zgodnie z ustawą o postępowaniu egzekucyjnym w administracji,

11. Procedura egzekucji obowiązku szkolnego i obowiązku nauki,

12. Organy kompetentne w procedurze egzekucji obowiązku szkolnego i obowiązku nauki,

13. Etapy procedury egzekucji obowiązku szkolnego i nauki,

14. Środki egzekucji obowiązku szkolnego i nauki,

15. Grzywna, jako środek egzekucji obowiązku szkolnego (nauki),

16. Postanowienie o nałożeniu grzywny,

17. Przymus bezpośredni, jako środek egzekucji obowiązku szkolnego i obowiązku nauki.

ceniona trenerka z wieloletnim doświadczeniem zawodowym na wszystkich szczeblach administracji oświatowej, były wizytator Kuratorium Oświaty w Lublinie.

27.05.2024 (pon.), 09:00