Kontrola gminy w firmach odbierających nieczystości ciekłe i kontrola obowiązków właścicieli nieruchomości w zakresie nieczystości ciekłych

03.02.2022 (czw.), 09:00

Zgodnie z projektem ustawy o zmianie ustawy – Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw samorządy będą mogły skuteczniej walczyć z osobami, które niezgodnie z prawem pozbywają się nieczystości. Mieszkańcy za utrudnianie kontroli zapłacą nawet 5 tys. zł, a samorządy za zaniechania w ich przeprowadzaniu będzie grozić sankcja do 50 tys. zł.

Na szkoleniu zostaną omówione procedury i zasady kontroli prowadzonej przez pracowników gmin obowiązków nałożonych na właścicieli nieruchomości w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych, wyposażenia nieruchomości w zbiorniki bezodpływowe lub przydomowe oczyszczalnie ścieków oraz przyłączenia do istniejącej sieci kanalizacyjnej oraz procedury kontroli przedsiębiorców posiadających zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych. Uczestnicy otrzymają materiały szkoleniowe w wersji edytowalnej /wzory pism/ oraz adres mailowy do prowadzącego w celu zadawania dodatkowych pytań po szkoleniu.

Nowe wzory dokumentów – dostępne dla uczestników – dedykowane specjalnie do tematyki szkolenia

Pracownicy urzędów gmin, związków międzygminnych oraz podmiotów i jednostek organizacyjnych zajmujących się odpadami komunalnymi.

Część I KONTROLA WŁAŚCICIELI NIERUCHOMOŚCI

1. Jak przeprowadzić kontrolę u właścicieli nieruchomości w zakresie przestrzegania obowiązków ustawowych?

• obowiązek kontroli prowadzonej przez wójta/ burmistrza/ prezydenta

• kto przeprowadza kontrolę?

• jakie obowiązki właścicieli podlegają kontroli?

• czy należy opracować plan kontroli?

• zarządzenie w sprawie kontroli

• z jaka częstotliwością należy kontrolować właścicieli nieruchomości?

• kontrola nieruchomości należącej do osoby fizycznej a kontrola nieruchomości, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza,

• czy kontrole przeprowadza jeden pracownik?

• Jak ma być treść upoważnienie pracowników przeprowadzających kontrolę?

• obowiązek okazania legitymacji służbowej,

• czy wcześniej zawiadamiać właścicieli nieruchomości o kontroli?

• czy kontrolę należy przeprowadzić na terenie nieruchomości?

• czy można kontrole przeprowadzić w siedzibie urzędu gminy/miasta?

• czy przy kontroli musi być obecny właściciel nieruchomości?

• jak powinna być treść protokołu z przeprowadzonej kontroli?

• doręczanie protokołu z kontroli,

• wykorzystanie ustaleń kontroli w prowadzonym postępowaniu dowodowym,

• czy pracownicy odpowiadają za brak prowadzonych kontroli?

• odpowiedzialność finansowa pracowników urzędu za brak kontroli – kary pieniężne

• udział policji w czynnościach kontrolnych,

• mandaty karne za niewykonanie obowiązków przez właścicieli nieruchomości, kto może nałożyć?

CZĘŚĆ II KONTROLA PRZEDSIĘBIORCÓW ASENIZACYJNYCH

1. Planowanie kontroli u przedsiębiorców posiadających zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych

2. Obszary ryzyka naruszenia przepisów przez przedsiębiorców asenizacyjnych – co ma organ gminy kontrolować

3. Z jaka częstotliwością wójt/ burmistrz / prezydent ma przeprowadzać kontrolę przedsiębiorców asenizacyjnych?

4. Jak przeprowadzić kontrole u przedsiębiorców posiadających zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych

• zawiadomienie o zamiarze wszczęcia kontroli

• termin wszczęcia kontroli

• oględziny pojazdów – kiedy można przeprowadzić i w jakim czasie?

• oględziny z dokumentów,

• doręczanie upoważnienia do kontroli,

• zmiana osób przeprowadzających kontrolę,

• treść upoważnienia dla osób kontrolujących,

• obowiązki przedsiębiorcy w trakcie prowadzonej kontroli,

• kontrola przeprowadzana w sposób zdalny,

• kontrola przeprowadzana w siedzibie gminy,

• czynności kontrolne a zakłócanie prowadzonej działalności gospodarczej,

• czas trwania kontroli,

• przedłużenie czasu wykonywania czynności kontrolnych,

• przerwanie czynności kontrolnych,

• książka kontroli,

• sprzeciw wobec prowadzonych czynności kontrolnych,

• protokół kontroli,

• porównanie danych w stacji zlewnej,

• udział rzeczoznawców i wykorzystanie niezbędnego sprzętu podczas czynności kontrolnych,

• uzyskiwanie informacji niezbędnych do kontroli od innych podmiotów i organów,

• przesłuchiwanie osób,

• kary za utrudnienia przeprowadzonej kontroli,

• działalność bez uzyskania zezwolenia – kary,

• treść zezwolenia na wykonywanie działalności,

• sprawozdania składane przez przedsiębiorców asenizacyjnych,

• weryfikacja danych w złożonych sprawozdaniach,

• kary pieniężne za brak sprawozdania. Nierzetelne sprawozdanie – kiedy nakładać?

Współpracownik wielu samorządów. Jako pierwszy w Polsce, już od początku 2012 roku przygotował i wprowadził nowe rozwiązania w gminie w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi, przeprowadził kilkaset szkoleń dla gmin i związków międzygminnych z tematyki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, egzekucji administracyjnej zaległości w opłatach oraz nowych przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Opracował jako pierwszy w Polsce uchwały – akty prawa miejscowego, które wprowadziła nowelizacja ustawy, w tym wzór deklaracji. Osoba świetnie orientująca się w problemach jakie napotykają pracownicy gmin w stosowaniu przepisów ustawy śmieciowej.