Trzynastka za 2022 rok - ABC rozliczeń od podstaw dla początkujących w przykładach – teoria a praktyka

02.12.2022 (pt.), 10:00

Celem szkolenia jest szeroka prezentacja podstaw niezbędnych do ustalania prawa do trzynastki ze szczególnym uwzględnieniem wszelkich podstaw decydujących o prawie do trzynastki; jej wysokości czy też sposobach obliczania terminów.

Główni księgowi, pracownicy pionów finansowo-księgowych odpowiedzialnych za prowadzenie rozliczeń, sporządzania sprawozdań.

1. Pracownicy uprawnieni do „trzynastki” – kto i dlaczego;

2. Warunki nabycia prawa do „trzynastki” – co to są przesłanki nabycia prawa do trzynastki;

3. Wysokość dodatkowego wynagrodzenia rocznego – ile to jest w praktyce

4. Pojęcie „przepracowania” i nieobecności w pracy – podstawa w trzynastce bez której nie ma trzynastki;

5. Pozbawienie prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego – może się zdarzyć ale nie musi

6. Zasady naliczania wysokości „trzynastki” – każda zasada ma wyjątek – co to za wyjątek;

7. Wyliczanie wysokości „trzynastki” – każdy wynik może mieć błąd a tak nie powinno być ale się zdarza;

8. Termin wypłaty „trzynastki – niby proste a jednak można się pomylić;

9. Obliczanie terminów – dwie zasady liczenia w praktyce i konsekwencje wyboru -raz masz a drugi raz nie masz trzynastki w tym samym stanie faktycznym

10. Pełna ewidencja księgowa – 2022 rok;

11. Zdarzenia szczególne związane z „ trzynastką” – np. zgon pracownika , korekta PPK itd.

Trener i szkoleniowiec od 1998 roku, były pracownik w wydziale kontroli RIO, autor licznych książek i artykułów o tematyce związanej z szerokorozumianymi finansami publicznymi i rachunkowością budżetową.