Inkasent podatkowy w systemie podatków i opłat stanowiących dochody gminy

02.02.2023 (czw.), 10:00

Proponowane szkolenie ma na celu dostarczenie i ugruntowanie wiedzy, jaka wymagana jest od pracowników służb finansowo-księgowych organów podatkowych w zakresie poboru podatków i opłat w formie inkasa.

Podczas szkolenia zostaną udzielone odpowiedzi m. in. na pytania:

1. Czy do powierzenia inkasa stosujemy przepisów prawa zamówień publicznych;
  2. Jak przeprowadzić kontrolę podatkową u inkasenta;
  3. Czy płatność u inkasenta może być dokonana za pomocą karty płatniczej;
  4. Jak dokumentować wpłaty u inkasenta;
  5. Jak odpowiada karnie inkasent;
  6. Jakie są obowiązki inkasenta, będącej osobą prawną i na wiele innych wątpliwości.

Pracownicy służb finansowo-księgowych, działów podatkowych, inkasentów podatkowych.

1. Podstawy prawne związane z poborem należności stanowiących dochody gminy przez inkasenta podatkowego.

2. Zakres podmiotowy – czyli kto może być inkasentem. Zakres przedmiotowy – czyli jakie należności pobierać może inkasent.

3. Właściwość miejscowa inkasenta

4. Kompetencje uchwałodawcze organu stanowiącego j.s.t. – rada może, czy rada musi wyznaczyć inkasenta. Granice swobody organu stanowiącego w wyznaczeniu inkasenta.

5. Identyfikacja inkasenta.

6. Kompetencje inkasenta – od kogo inkasent może pobrać podatki i opłaty.

7. Dodatkowe kompetencje inkasenta: czy mogą zostać uregulowane – np. pobór zaległości podatkowych, naliczenie odsetek za zwłokę, prowadzenie wykazów i ewidencji, legitymowanie osoby wpłacającej.

8. Obowiązki inkasenta – osoby prawnej; wyznaczenie osoby pobierającej należności podatkowe.

9. Specyfika poboru poszczególnych podatków i opłat w drodze inkasa (terminy płatności, częstotliwość poboru, czy po każdym terminie płatności inkasent musi rozliczyć się z organem podatkowym z wpłat i pobranych dokumentów).

10. Sposoby dokonywania wpłat do inkasenta (czy płatność u inkasenta może być dokonana kartą płatniczą).

11. Terminy płatności poszczególnych podatków i opłat a terminy rozliczenia inkasenta z organem podatkowym.

12. Wynagrodzenie inkasenta (kiedy i na podstawie jakich dokumentów wypłacić wynagrodzenie inkasentowi, czy inkasent może pomniejszyć wpłatę podatków lub opłat pobranych od podatników o należne wynagrodzenie, Czy inkasentowi można pomniejszyć wynagrodzenie za nieterminowe odprowadzenie pobranych podatków). Fakultatywność czy obligatoryjność wynagrodzenia. Wynagrodzenie stałe i czy prowizyjne. Jawność / poufność wynagrodzenia inkasenta

13. Zwrot nienależnie otrzymanego wynagrodzenia.

14. Dokumentowanie wpłat dokonywanych u inkasenta (w oparciu o jakie dokumenty inkasent pobiera podatki i opłaty, kiedy organ podatkowy wydaje stosowne dokumenty księgowe inkasentowi, czy w przypadku wszystkich podatków i opłat inkasentowi należy wydać odpowiednie dokumenty).

15. Odpowiedzialność podatkowa inkasenta za pobrane a nie odprowadzone podatki i opłaty.

16. Odpowiedzialność karna skarbowa inkasenta.

17. Pobór podatków i opłat przez inkasenta od osoby prowadzącej działalność gospodarczą.

18. Inkaso podatków i opłat a podatek PIT, CIT i VAT.

19. Inkaso podatków i opłat a obowiązek względem ZUS.

20. Problematy inkasenta będącego radnym.

21. Problematyka inkasenta (sołtysa) jako świadka w postępowaniach podatkowych.

22. Inkasent a tajemnica skarbowa.

prawnik , licencjonowany audytor wewnętrzny , b. Naczelnik Wydziału Finansowego Urzędu Miejskiego w Przemyślu,  b. starszy inspektor kontroli gospodarki  finansowej Regionalnej Izby Obrachunkowej w Rzeszowie, b. członek Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Przemyślu, długoletni pracownik służb finansowych Państwa  i samorządu terytorialnego. Autor książki wydanej w 2020 roku przez ODDK Gdańsk pt. „Postępowanie egzekucyjne w administracji. Wzory pism dla wierzycieli należności pieniężnych.” cyklu artykułów w miesięczniku Finanse Publiczne wyd. PRESSCOM poświęconych nowelizacji ustawy o postępowaniu egzekucyjnym, oraz wydanej w listopadzie 2020 roku książki Postępowanie egzekucyjne w administracji po zmianach (wyd. Presscom Wrocław).