Temat szkolenia
Strona główna > Szkolenia > Szkolenia dla instytucji i administracji publicznej > Podatek rolny w pytaniach i odpowiedziach…
17.05.2024 (pt.), 09:00
Potwierdzone
Lublin oraz online
6
420 zł
81 442 08 09
Głównym celem szkolenia jest kompleksowe omówienie problematyki dotyczącej realizacji podatku rolnego oraz wybranych zagadnień w zakresie opodatkowania nieruchomości i obiektów budowlanych wykorzystywanych do działalności rolniczej. Szkolenie służy poznaniu zasad wymiaru i poboru podatków majątkowych gminy oraz ugruntowaniu, uporządkowaniu wiedzy w przedmiotowym zakresie. Poruszony zostanie aspekt proceduralny (zwłaszcza w temacie ulg i zwolnień ustawowych w podatku rolnym) czy pomoc publiczna w rolnictwie, a także zmiany w podatku rolnym, które weszły w życie w 2024 r., w tym nowe obowiązki nałożone na organ podatkowy.
Sporo miejsca zostanie poświęcone odnawialnym źródłom energii w związku z realizacją gminnych podatków czyli zostaną omówione przykładowo takie zagadnienia, jak: opodatkowanie paneli fotowoltaicznych i zajętych pod nie gruntów, tryb i warunki udzielenia ulgi inwestycyjnej w związku z zakupem i zamontowaniem paneli fotowoltaicznych, ulga inwestycyjna w związku z montażem pomp ciepła. Nacisk zostanie też położony na wyjaśnienie właściwego stosowania stawki podatkowej w podatku rolnym.
Szkolenie ma służyć wyjaśnieniu wątpliwości w opodatkowaniu gruntów podatkiem rolnym, w tym oznaczonych symbolem dwuczłonowym oraz w opodatkowaniu obiektów budowlanych służących działalności rolniczej podatkiem od nieruchomości.
Warto w nim uczestniczyć również z tego powodu, że poruszy zupełnie nowy temat, a więc wniosek o przekazanie 1,5% podatku rolnego na rzecz podmiotów uprawnionych i związana z tym zwrotem rekompensata z tytułu utraconych dochodów.
Uczestnicy szkolenia zostaną wyposażeni w kompleksową informację w zakresie podatku rolnego. Szkolenie zostanie przeprowadzone w praktyczny sposób, a w czasie jego trwania będzie możliwość zgłaszania pytań na czacie celem uzyskania odpowiedzi.
Tematyka szkolenia obejmie: wymiar, prawidłowe dokumentowanie zwolnień i ulg, wykazywanie danych w sprawozdawczości, pomoc publiczna, procedura podatkowa. Dużo miejsca zostanie poświęcone zagadnieniu ulgi inwestycyjnej Przy prezentacji poszczególnych tematów przytoczone zostanie najnowsze orzecznictwo sądów administracyjnych oraz stanowiska i interpretacje Ministra Finansów, regionalnych izb obrachunkowych.
Szkolenie jest przeznaczone zarówno dla osób rozpoczynających pracę zawodową na stanowisku pracy ds. wymiaru podatków i opłat lokalnych, jak i innych osób zainteresowanych przedmiotową tematyką
radca prawny, obsługujący państwową jednostkę budżetową, zatrudniającą ponad 160 pracowników z wieloletnim doświadczeniem w kontroli jednostek samorządu terytorialnego, doświadczony trener szkoleniowy, a także wykładowca w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie.
Po szkoleniu dla uczestników zostanie wydane zaświadczenie na podstawie § 22 ust. 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 19 marca 2019 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz. U. poz. 652)
Lublin
ul. Narutowicza 62, 20-013
tel. 81 442 06 77, 81 441 33 32
Nr konta: 47 1140 1094 0000 3068 2000 1001
studium.lublin@kursor.edu.pl
Zamość
ul. Partyzantów 9, 22-400
Biała Podlaska
ul. Narutowicza 66, 21-500
© 2003–2024 Ośrodek Szkoleniowy KURSOR • Polityka cookies • Regulamin serwisu internetowego • Polityka prywatności • Poczta dla pracowników