Najtrudniejsze problemy gmin związane z opłatami za gospodarowanie odpadami komunalnymi

06.03.2023 (pon.), 09:00

Omówienie kolejnych zmian w opłacie śmieciowej, omówienie zasad naliczania opłat, wydawania decyzji, składania deklaracji, zwolnień z opłaty oraz podejmowania uchwał śmieciowych.

Uczestnicy otrzymają WZORY DOKUMENTÓW STOSOWANYCH W USTAWIE ŚMIECIOWEJ.

Pracownicy urzędów gmin, związków międzygminnych oraz podmiotów i jednostek organizacyjnych zajmujących się odpadami komunalnymi.

1. Czy nieruchomości pozostające poza gminnym systemem śmieciowym muszą segregować odpady komunalne

2. Korzystanie ze zwolnienia w części z opłaty w przypadku kompostowania bioodpadów

3. W jakim czasie można złożyć nową deklarację w metodzie od zużycia wody, ilości osób, powierzchni, gospodarstwa domowego

4. DECYZJE WYMIAROWE OKREŚLAJĄCE WYSOKOŚĆ OPŁATY W PRZYPADKU NIEZŁOŻENIA PIERWSZEJ DEKLARACJI ORAZ NIEZŁOŻENIA NOWEJ – KOLEJNEJ DEKLARACJI ZMIENIAJĄCEJ

5. POSTĘPOWANIE W SPRAWIE OKREŚLENIA WYSOKOŚCI OPŁATY

6. DOWODY W POSTĘPOWANIU WYMIAROWYM

7. DECYZJA ZAMKNIĘTA – PRZYPADKI I DECYZJA OTWARTA

8. DECYZJA ZA OKRES WSTECZNY

9. CZY ORGAN WYDAJE DECYZJĘ O OPŁACIE PODWYŻSZONEJ CZY TEŻ NA STAWKĘ PODSTAWOWĄ

10. DEKLARACJA, CO MA BYĆ W DEKLARACJI O WYSOKOŚCI OPŁATY ZA GOSPODAROWANIE ODPADMI KOMUNALNYMI

11. JAK POWINNA WYGLĄDAĆ DEKLARACJA ZA NIERUCHOMOŚCI NIEZAMIESZKAŁE

12. JAK ZROBIĆ ODPIS W PRZYPADKU NIERUCHOMOŚCI NIEZAMIESZKAŁYCH

13. NIERUCHOMOŚCI MIESZANE A OPŁATA

14. STAWKI OPŁAT ZA POJEMNIKI I WORKI

15. STAWKI OPŁAT ZA NIERUCHOMOŚCI WYPOCZYNKOWE – ZMIANY

16. PRZYPIS NA NIERUCHOMOŚĆ REKREACYJNĄ

17. DECYZJA W PRZYPADKU STWIERDZENIA BRAKU SEGREGACJI ODPADÓW

18. POWIADOMIENIE PRZEZ PODMIOT BURMISTRZA I WŁAŚCICIELA NIERUCHOMOŚCI

19. LIMITOWANIE ODBIORU ODPADÓW

20. ZMIANA DANYCH A TERMIN NA ZŁOŻENIE NOWEJ DEKLARACJI

21. OKRES WSTECZNY W OPŁACIE

22. OKRES BIEŻĄCY NA ZŁOŻENIE DEKLARACJI O WYSOKOŚCI OPŁATY – PRAKTYCZNE PRZYKŁADY

23. ZMNIEJSZENIE WYSOKOŚCI OPŁATY WSTECZ – PRZYKŁADY

24. BRAK ZAMIESZKIWANIA NA NIERUCHOMOŚCI – CO ZROBIĆ

25. KILKA DEKLARACJI Z BLOKU WIELORODZINNEGO

26. SANKCJE DLA GMINY ZA BRAK KONTROLI

27. KIEDY POWSTAJE OBOWIĄZEK WNOSZENIA OPŁATY

28. ZMIANA WŁAŚCICIELA NIERUCHOMOŚCI A DEKLARACJA

29. DEKLARACJA”0” – CO W PRZYPADKU NIEZŁOŻENIA TAKIEJ DEKLARACJI

30. OBOWIĄZEK ZBILANSOWANIA SYSTEMU

31. SANKCJE KARNE DLA WŁAŚCICIELI NIERUCHOMOŚCI

Były Sekretarz, trener. Współpracownik wielu samorządów. Jako pierwszy w Polsce, już od początku 2012 roku przygotował i wprowadził nowe rozwiązania w gminie w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi, przeprowadził kilkaset szkoleń dla gmin i związków międzygminnych z tematyki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, egzekucji administracyjnej zaległości w opłatach oraz nowych przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Opracował jako pierwszy w Polsce uchwały – akty prawa miejscowego, które wprowadziła nowelizacja ustawy, w tym wzór deklaracji. Przeprowadził najwięcej szkoleń z problematyki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w Polsce. Doświadczenie blisko ośmiuset przeprowadzonych szkoleń dla pracowników samorządowych, wiele tysięcy zadowolonych uczestników, zdecydowana większość pracowników jednostek w Polsce uczestniczyła w szkoleniach prowadzonych przez Roberta Litwinka.