Dystrybucja węgla przez samorządy

01.12.2022 (czw.), 09:00

Celem szkolenia jest podniesienie kwalifikacji w zakresie realizacji nowego zadania jednostek samorządu terytorialnego w świetle ustawy o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe.

Szkolenie dla jednostek samorządu terytorialnego.

1. Przebieg procesu dostaw węgla dla samorządów.

2. Uprawnieniu do zakupu węgla po preferencyjnej cenie.

3. Dystrybucja węgla na terenie gminy i zalecane warunki składowania węgla.

4. Instrukcja dla Gmin, które chcą zakupić węgiel na zasadach określonych w ustawie o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwo domowe.

5. Sposób rozliczenia sprzedaży na gruncie podatku akcyzowego oraz VAT oraz wpływ sprzedaży węgla na tzw. prewspółczynnik VAT i zwolnienie z obowiązku stosowania kas rejestrujących online.

6. Sprzedaż węgla i dochód budżetu gminy – klasyfikacja należności i dochodu w sprawozdaniu RB-27S.

7. Zakup węgla i wydatek budżetu gminy – klasyfikacja zaangażowania, zobowiązania i wydatku w sprawozdaniu RB-28S.

8. Ujęcie zakupu i sprzedaży węgla w rachunkowości i w sprawozdawczości budżetowej oraz finansowej gminy.

9. Inwentaryzacja stanu węgla na 31.12.2022 i rozliczenie nie sprzedanego węgla.

10. Odpowiedzi na pytania.

Doświadczony wykładowca z ponad 20 letnią praktyką, specjalista od trudnych tematów, niezależny konsultant z dziedziny finansów publicznych, rachunkowości i sprawozdawczości budżetowej. Autor podręcznika „Podstawy rachunkowości budżetowej”. Współautor raportu Banku Światowego „Porównanie polskich przepisów rachunkowości sektora publicznego z międzynarodowymi standardami rachunkowości sektora publicznego (MSRSP)”.