Dotacje podręcznikowe w 2023 roku. Zasady wnioskowania, wydatkowania przyjmowania na stan, księgowania dotacji przeznaczonych na zakup podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych na rok szkolny 2023/2024

21.04.2023 (pt.), 10:00

Celem szkolenia jest zapoznanie się z zasadami kalkulowania, wnioskowania, wydatkowania i  rozliczania dotacji celowej przekazanej na zakup podręczników oraz podniesienie kompetencji osób obsługujących dotację podręcznikową z poziomu konkretnej szkoły, jak i z poziomu samorządu gminnego.

Zajęcia zawierają elementy praktyczne kalkulowania i wydatkowania środków dotacji podręcznikowej wynikające z praktyk stosowanych w szkołach, samorządach i kuratoriach.

Podczas szkolenia zostaną omówione najczęściej pojawiające się problemy wynikające z realizacji powyższego zadania, co w znaczny sposób przyczyni się do usprawnienia jego  realizacji.

Udział w szkoleniu zapewni Państwu bezproblemowe realizacje zadania oraz poprawne rozliczenie środków finansowych.

Uczestnicy szkolenia będą pracować warsztatowo – analizując problemy związane z rozliczaniem oraz rozwiązując konkretne przypadki wnioskowania o dotację. Wiedza zdobyta podczas szkolenia pozwoli uczestnikom bezpiecznie i zgodnie z prawem zrealizować zadanie.

Szkolenie pozwoli też na wymianę doświadczeń dotyczących problemów napotykanych podczas pracy związanej z zapewnieniem uczniom dostępu do bezpłatnych podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów szkoleniowych.

Szkolenie adresujemy do dyrektorów  szkół podstawowych,  nauczycieli bibliotek szkolnych, pracowników szkolnych sekretariatów, gł. księgowych szkół podstawowych prowadzonych przez samorząd oraz inne osoby prawne bądź fizyczne,  skarbników gmin i powiatów, głównych księgowych jednostek obsługujących szkoły podstawowe,  pracowników CUW, do pracowników urzędów gmin, kuratoriów oświaty, urzędów wojewódzkich  zajmujących się rozliczeniami finansowymi w zakresie dotacji celowej na zakup podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych.

1. Podstawy formalno-prawne związane z dotacją celową na zakup podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych wynikające z ustawy o finansowaniu zadań oświatowych.
2. Przepisy wykonawcze dotyczące dotacji na zakup podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych. Nowe kwoty dotacji, nowe zasadny refundacji.
3. Kalkulowanie wysokości dotacji oraz kwot zakupu podręczników i ćwiczeń.
4. Kalkulowanie dotacji i zakup podręczników dla uczniów niepełnosprawnych.
5. Środki na obsługę zadania – przeznaczenie i dokumentowanie.
6. Zasady wnioskowania i aktualizowania kwot dotacji.
7. Procedury wewnątrzszkolne dotyczące wyboru podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych.
8. Warianty zakupu podręczników – model rozproszony (pojedyncze podręczniki) oraz model w zestawie.
9. Planowanie i rozliczenie ilościowe dotacji podręcznikowej przy zmieniającej się liczbie uczniów – rozwiązywanie nietypowych problemów.
10. Zasady księgowania zakupu bezpłatnych podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych oraz metody wyliczania kwot jednostkowych w zestawie pojedynczych podręczników i materiałów ćwiczeniowych.
11. Zasady przyjęcia na stan szkoły.
12. Problem zmieniającej się liczby uczniów pomiędzy ostatnią aktualizacją a terminem zakupu podręczników i ćwiczeń uczniów
13. Problem przepływu uczniów w trakcie roku szkolnego z rozliczanie dotacji.
14. Zasady wypożyczania podręczników i udostępniania materiałów ćwiczeniowych uczniom.
15. Zasady brakowania podręczników po okresie użytkowania, w tym po okresie trzyletnim użytkowania.
16. Odpowiedzialność za zniszczenie lub zgubienie podręcznika
17. Odpowiedzialność dyrektora i upoważnionych pracowników szkoły za realizację zadań.
18. Aspekty prawne związane z ewentualną kontrolą realizacji zadania i wykorzystania dotacji celowej.

prawnik, współpracownik  kancelarii adwokackiej we Wrocławiu, doświadczony wykładowca, ekspert w zakresie form opieki  nad dziećmi do lat 3 oraz  z zakresu szeroko rozumianego zarządzania edukacją, prawa pracy w oświacie i finansów oświatowych, systemów informatycznych w oświatowej logistyce i sprawozdawczości (SIO, finanse, organizacja), konsolidacji obsługi wspólnej w administracji publicznej. Ekspert i autor materiałów w projekcie Doskonalenie Strategii Zarządzania Oświatą na poziome regionalnym i lokalnym –etap II, absolwent Training Reform Education of Management. Były menadżer ds. klientów kluczowych w jednej z wiodących firm informatycznych dedykujących systemy informatyczne dla oświaty. Autor wielu opracowań i publikacji. Konsultuje i wdraża modele obsługi wspólnej w jednostkach samorządu lokalnego. Współautor nowelizacji przepisów ustawy Karta Nauczyciela. Konsultant i doradca korporacji samorządowej – związku gmin, wykładowca uczelni wyższej. Redaktor opinii prawnych publikowanych w systemie INFOR. Prowadzi usługi konsultingowe, szkolenia, wdrożenia i audyty a także działalność ekspercką, w ramach której doradza zarówno organom jednostek samorządu lokalnego, urzędnikom samorządowym, dyrektorom jednostek oświaty jak i innym pracownikom tego sektora.