Zasady stosowania klasyfikacji budżetowej do prawidłowej ewidencji dochodów i wydatków budżetowych z podatkiem VAT
Cele i korzyści ze szkolenia:
Celem szkolenia jest podniesienie kwalifikacji w zakresie zasad prowadzenia prawidłowej ewidencji księgowej dochodów i wydatków budżetowych oraz zasad wykonywania budżetu i planu finansowego z podatkiem VAT w samorządowych jednostkach budżetowych i samorządowych zakładach budżetowych oraz rachunkach dochodów własnych oświaty objętych centralizacją rozliczeń w VAT, a także w państwowych jednostkach budżetowych uznanych za samodzielnych podatników VAT. Na szkoleniu omówione zostaną nowe interpretacje MF, RIO, NIK oraz obowiązujące w sprawozdawczości budżetowej i finansowej zasady wyceny aktywów i pasywów z podatkiem VAT.
Adresaci szkolenia:
Szkolenie dla wszystkich samorządowych jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych objętych centralizacją rozliczeń w VAT, a szczególnie dla urzędów gmin, urzędów miast, starostw powiatowych, urzędów marszałkowskich i samorządowych centrów usług wspólnych, a także państwowych jednostek budżetowych uznanych za samodzielnych podatników VAT, w tym ministerstw, urzędów wojewódzkich, urzędów centralnych, administracji zespolonej i innych jednostek sektora finansów publicznych.
Program nauczania:
- VAT w państwowych jednostkach budżetowych, a VAT w samorządowych jednostkach i zakładach budżetowych objętych centralizacją rozliczeń w VAT – uznawanie i nie uznawanie jednostek za podatnika VAT.
- Zastosowanie numeru NIP na księgowych dokumentach źródłowych dla celów VAT, PIT, CIT, ZUS a identyfikacja podmiotu sprawozdawczego w systemie REGON na sprawozdaniu budżetowym i na sprawozdaniu finansowym – problemy z identyfikacją podatnika za pomocą numeru NIP i numeru mikrorachunku podatkowego w jednostkach posługujących się innym numerem NIP dla celów VAT, niż NIP jednostki.
- Zasady prowadzenia rachunkowości jednostek oraz zasady wyceny aktywów i pasywów obowiązujące w księgowości i sprawozdawczości budżetowej typu „RB” w świetle nowych przepisów na rok 2022.
- Konta księgowe organu budżetowego, konta księgowe organu podatkowego, konta księgowe jednostek budżetowych wykonujących budżet (z uwzględnieniem rachunku dochodów własnych oświaty), konta księgowe samorządowych zakładów budżetowych – zasady funkcjonowania kont, dzielenie i łączenie kont księgowych a zasady budżetowe: zasada „brutto” a zasada „netto”, zasada „kasowa” a zasada „memoriału” oraz ich zastosowanie w praktyce w zakresie ewidencji VAT.
- Podatek VAT i jego odmienne ujęcie w budżecie państwa od ujęcia w budżecie jednostek samorządu terytorialnego w świetle przepisów normujących wykonywanie budżetu – szczególna rola rozporządzenia Ministra Finansów z 15 stycznia 2014 roku w sprawie szczegółowego sposobu wykonywania budżetu państwa oraz rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2010 roku w sprawie rodzajów i trybu dokonywania operacji na rachunkach bankowych prowadzonych dla obsługi budżetu państwa w zakresie krajowych środków finansowych oraz zakresu i terminów udostępniania informacji o stanach środków na tych rachunkach oraz szczególny zakres zastosowania paragrafu 453 Podatek VAT w państwowych jednostkach budżetowych.
- Centralizacja rozliczeń w VAT w gminach, powiatach i województwach – kto podlega a kto nie podlega centralizacji rozliczeń w VAT w świetle ustawy z dnia 5 września 2016 roku o szczególnych zasadach rozliczeń podatku od towarów i usług oraz dokonywania zwrotu środków publicznych przeznaczonych na realizację projektów finansowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub od państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu przez jednostki samorządu terytorialnego.
- Centralizacja rozliczeń w VAT w jednostkach samorządu terytorialnego – rozliczenia wewnętrzne i specyfika funkcjonowania tzw. konta VAT do centralizacji rozliczeń, a wzorowane na budżecie państwa refundacje z konta dochodów na konto wydatków równowartości VAT naliczony podlegający odliczeniu w jednostkach objętych centralizacją rozliczeń w VAT i błędne wzorowane na budżecie państwa zastosowanie paragrafu 453 Podatek VAT.
- Klasyfikacja budżetowa i przykłady księgowań – ewidencja księgowa podatku VAT i mechanizmu podzielonej płatności w gminach, powiatach, województwach i samorządowych jednostkach budżetowych, w rachunkach dochodów własnych oświaty, w samorządowych zakładach budżetowych objętych centralizacją rozliczeń w VAT oraz jego rozliczenie w księgach urzędu i budżetu w świetle przepisów ustawy o finansach publicznych
- Klasyfikacja budżetowa i przykłady księgowań – ewidencja księgowa podatku VAT i mechanizmu podzielonej płatności w państwowych jednostkach budżetowych uznanych za samodzielnych podatników VAT oraz jego rozliczenie w księgach organu podatkowego KAS i w budżecie państwa.
- Przykłady nieprawidłowości występujące w około 90 procentach gmin, powiatów i województw i w jednostkach objętych centralizacją rozliczeń w VAT i ich analiza oraz skutki dla systemu finansów publicznych – typowe nieprawidłowości w zakresie zastosowania klasyfikacji budżetowej.
- Sprawozdania typu „RB” – wymogi ustaw i rozporządzeń normujących sprawozdawczość budżetową a wzajemnie sprzeczne wyjaśnienia MF, RIO i KRRIO oraz NIK w zakresie zasad prezentowania danych budżetowych i zastosowania klasyfikacji budżetowej.
- Wzory i schematy prawidłowej klasyfikacji budżetowej i prawidłowej księgowości budżetowej z podatkiem VAT dla samorządowych jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych oraz RDWO objętych centralizacją rozliczeń w VAT – zasady rzetelnej prezentacji danych budżetowych z podatkiem VAT w zakresie budżetu jednostki samorządu terytorialnego.
- Wzory i schematy prawidłowej klasyfikacji budżetowej i prawidłowej księgowości budżetowej z podatkiem VAT dla państwowych jednostek budżetowych, RDWO, dysponentów PFC czyli jednostek uznanych za samodzielnych podatników VAT – zasady rzetelnej prezentacji danych budżetowych z podatkiem VAT w zakresie budżetu państwa, budżetu środków europejskich, RDWO i dysponenta PFC.
- Odpowiedzi na pytania i przykłady praktyczne.
Osoba prowadząca kurs:
doświadczony wykładowca z ponad 20 letnią praktyką, specjalista od trudnych tematów, niezależny konsultant z dziedziny finansów publicznych, rachunkowości i sprawozdawczości budżetowej. Autor podręcznika „Podstawy rachunkowości budżetowej”. Współautor raportu Banku Światowego „Porównanie polskich przepisów rachunkowości sektora publicznego z międzynarodowymi standardami rachunkowości sektora publicznego (MSRSP)”.
Zasady stosowania klasyfikacji budżetowej do prawidłowej ewidencji dochodów i wydatków budżetowych z podatkiem VAT (szkolenie on-line)
Rozpoczęcie: 22.08.2022 r. (poniedziałek), godz. 09.00
Szkolenie przez Internet (czytaj więcej o szkoleniach on-line)
Liczba godzin: 6
Cena: 350 PLN
W ramach ceny zapewniamy: przeprowadzenie szkolenia, materiały szkoleniowe (przesyłane przez e-mail) oraz zaświadczenie zgodne z rozporządzeniem MEN.
Zgłoszenia prosimy przesyłać do 21.08.2022 r.