Gospodarowanie nieruchomościami Skarbu Państwa po nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami z 8 lipca 2021 roku. Przegląd najnowszego orzecznictwa oraz poglądów organów kontroli
Cel i korzyści z udziału w szkoleniu:
Celem szkolenia jest przybliżenie uczestnikom węzłowych aspektów gospodarowania publicznymi zasobami nieruchomości, ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki gospodarowania zasobem nieruchomości Skarbu Państwa po wejściu w życie ustawy z dnia 8 lipca 2021r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021r., poz. 1561).
W ramach szkolenia zostaną uczestnikom przybliżone kierunki i skutki nowelizacji, która w istotnym zakresie objęła właśnie zagadnienia gospodarowania zasobem nieruchomości Skarbu Państwa. Istotnym elementem szkolenia będą – poza aktualnym orzecznictwem sądów – informacje i stanowisko Najwyższej Izby Kontroli zawarte w wynikach kontroli przeprowadzonych w latach 2019 – 2021 roku, a dotyczących zbywania lokali (LBY.430.006.2020), gospodarowania nieruchomościami w ramach zasobów publicznych (LSZ.430.004.2020) oraz gospodarowania nieruchomościami Skarbu Państwa na potrzeby państwowych jednostek organizacyjnych (KGP.430.015.019)
W ramach webinarium zostaną przedstawione i szczegółowo omówione zagadnienia i czynności organów, z którymi – zdaniem NIK – związane były nieprawidłowości dotyczące przygotowania i przeprowadzania procedur zbywania oraz oddawania nieruchomości publicznych do używania (najem, dzierżawa, użyczenie).
W wyniku webinarium uczestnicy pozyskają aktualną wiedzę dotyczącą stanowiska Najwyższej Izby Kontroli w zakresie omówionych zagadnień, a w szczególności wiedze o tym, jakie czynności (lub ich brak) NIK uznaje za nieprawidłowe lub niewystarczające do zabezpieczenia interesów danej jednostki.
Adresaci szkolenia:
Szkolenie jest skierowane przede wszystkim do pracowników samorządu zajmujących się gospodarowaniem zasobami, szczególnie pracowników rozpoczynających pracę lub chcących usystematyzować swoją wiedzę na ten temat.
Program nauczania:
- Zasady planowego i celowego gospodarowania zasobem nieruchomości Skarbu Państwa
- Ewidencja nieruchomości zasobu oraz konieczność zapewnienia aktualności danych ewidencji oraz spójności danych z ewidencją księgową – przedstawienie i omówienie wniosków pokontrolnych NIK;
- Analiza skutków ekonomicznych zbycia nieruchomości z zasobu – podstawa prawna obowiązku przeprowadzenia analizy, zakres i sposób udokumentowania wniosków i rekomendacji – podsumowanie i omówienie orzecznictwa oraz wniosków płynących z wystąpień pokontrolnych NIK;
- Plan wykorzystania zasobu oraz plan realizacji polityki gospodarowania nieruchomościami Skarbu Państwa jako podstawa transparentności i celowości czynności organu. Omówienie zagadnienia w świetle nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami obowiązującej od 9 września 2021r.:
- Opracowanie i realizacja planu – obowiązek czy dowolność? Skutki braku przygotowania lub realizacji planu;
- Wymagane elementy treści planu i ich znaczenie dla czynności podejmowanych w okresie planowania;
- Zmiany planu w czasie jego obowiązywania – zasady i tryb przeprowadzania zmian oraz sposób informowania o ich dokonaniu.
- Ustawowe terminy do zmiany planu wykorzystania zasobu nieruchomości Skarbu Państwa oraz do przygotowania sprawozdania dla wojewody z realizacji aktualnego planu wykorzystania zasobu. Omówienie terminów i okresów przejściowych wprowadzonych nowelizacją.
- Zmiany w zakresie oddawania nieruchomości Skarbu Państwa w trwały zarząd i wykonywania trwałego zarządu z punktu widzenia współdziałania zarządcy z organem gospodarującym zasobem. Omówienie ostatnich zmian ustawowych oraz praktyki stosowania przepisów.
- Zasady współdziałania uprawnionych organów w czynnościach związanych z gospodarowaniem nieruchomościami publicznymi
- Podział kompetencji i zasady współdziałania między organem stanowiącym i kontrolnym (wojewoda) a organem wykonawczym (starosta, prezydent miasta na prawach powiatu ) w zakresie czynności gospodarowania zasobem Skarbu Państwa.
- Wniosek o wyrażenie zgody i zarządzenie o zgodzie na przeznaczenie nieruchomości do zbycia w drodze przetargowej i bez przetargu po nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami – zakres oraz ograniczenia kompetencji wojewody. Omówienie aktualnego orzecznictwa i stanowisk organów kontroli.
- Nadzór wojewody nad czynnościami gospodarowania zasobem nieruchomości Skarbu Państwa po nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami obowiązującej od dnia 9 września 2021r.
- Zasady ogólne gospodarowania i obrotu nieruchomościami publicznymi
- Zasada prawidłowej gospodarki zasobem zasada zabezpieczenia interesów prawnych i finansowych Skarbu Państwa oraz jej konsekwencje w zakresie konstruowania umów oraz prawidłowych i nieprawidłowych działań organu.
- Zasada sprzedaży nieruchomości publicznej w drodze przetargu oraz podstawy do zbycia nieruchomości w drodze bezprzetargowej.
- Zasada zapewnienia równego dostępu do przedmiotu obrotu oraz jej praktyczne zastosowanie. Obowiązek przeprowadzenia przetargu przy istnieniu przesłanki do zbycia bezprzetargowego. Zasady prawidłowego działania właściciela w przypadku ustalenia, że więcej niż jeden podmiot jest uprawniony do nabycia nieruchomości bez przetargu.
- Zasada zabezpieczenia interesu prawnego oraz ekonomicznego właściciela nieruchomości w toku czynności gospodarowania.
- Zasada jawności w gospodarowaniu nieruchomościami publicznymi
- Wykaz nieruchomości przeznaczonych do zbycia/oddania do używania w trybie bezprzetargowym, omówienie praktycznej problematyki publikacji wykazu, zmiany treści wykazu, określania ceny nieruchomości oraz wyznaczania terminu na realizację prawa pierwszeństwa.
- Czy wykaz nieruchomości powinien być ogłoszony po uzyskaniu zarządzenia zezwalającego na zbycie czy też musi być ogłoszony wcześniej. Czy zarządzenie wydane przed wykazem jest nieważne? Omówienie orzecznictwa i aktualnej praktyki w tym zakresie.
- Zamiar zagospodarowania nieruchomości jako podstawa ogłaszania wykazu – praktyka stosowania przepisów w świetle aktualnego orzecznictwa
- Zasady podawania do publicznej wiadomości informacji o zmianach i korektach treści wykazu.
- Wykaz jako załącznik do zarządzenia. Zmiana lub uchylenie zarządzenia jako skutek zmian wykazów oraz rezygnacji ze zbycia nieruchomości.
- Podstawy odstąpienia od obowiązku sporządzenia i podania do publicznej wiadomości wykazu z art. 35 u.g.n. W jakich przypadkach organ nie ma obowiązku sporządzania wykazu, szczególnie przy zawieraniu kolejnej umowy lub przystępowaniu do zbycia bez zmiany danych objętych wykazem.
- Protokół z przetargu oraz protokół rokowań w trybie bezprzetargowym – wymogi NIK.
- Zasada ustalenia ceny nieruchomości publicznej w odniesieniu do wartości rynkowej oraz aktualności wyceny
- Ustalanie ceny sprzedaży nieruchomości w oparciu o wartość nieruchomości. Aktualność wyceny nieruchomości i jej wpływ na dopuszczalność realizacji procedur zbycia z uwzględnieniem trybu przetargu oraz trybu bezprzetargowego.
- Dopuszczalność prowadzenia przy sprzedaży rozliczeń związanych z nakładami i innymi wierzytelnościami nabywcy wobec Skarbu Państwa.
- Ustalanie ceny wywoławczej w przetargach i rokowaniach po drugim przetargu w świetle przepisów ugn oraz wypowiedzi RIO. Wymóg uwzględnienia w cenie podatku VAT, a zasady obliczania minimalnej wysokości wadium oraz postąpienia w przetargu;
- Obciążanie nabywcy nieruchomości kosztami jej przygotowania do zbycia, w tym wyceny – aktualne orzecznictwo oraz stanowisko NIK.
Osoba prowadząca szkolenie:
doświadczony trener, od 2008 roku prowadzi wysoko oceniane szkolenia z zakresu gospodarki nieruchomościami publicznymi i obrotu nieruchomościami. Absolwent studiów doktoranckich na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Absolwent aplikacji sądowej (egzamin sędziowski złożony w 2008 roku). Autor kilkudziesięciu publikacji z zakresu gospodarowania nieruchomościami publicznymi, cywilno-prawnych aspektów obrotu nieruchomościami i zamówień publicznych.
Gospodarowanie nieruchomościami Skarbu Państwa po nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami z 8 lipca 2021 roku. Przegląd najnowszego orzecznictwa oraz poglądów organów kontroli (szkolenie on-line)
Rozpoczęcie: 19.07.2022 r. (wtorek), godz. 10.00
Szkolenie przez Internet (czytaj więcej o szkoleniach on-line)
Liczba godzin: 6
Cena: 320 PLN
W ramach ceny zapewniamy: przeprowadzenie szkolenia, materiały szkoleniowe (przesyłane przez e-mail) oraz zaświadczenie zgodne z rozporządzeniem MEN.
Zgłoszenia prosimy przesyłać do 18.07.2022 r.