Zasady rachunkowości instytucji kultury jako jednostki sektora finansów publicznych - typowe nieprawidłowości w zakresie ustalania wyniku finansowego i rozliczenia dotacji, rejestr umów i plan finansowy kasowo-memoriałowy
Cele i korzyści ze szkolenia:
Celem szkolenia jest podniesienie kwalifikacji osób zajmujących się finansami, budżetem, księgowością i sprawozdawczością instytucji kultury w zakresie obowiązujących w roku 2022 zasad rachunkowości PIK i SIK jako jednostki sektora finansów publicznych, zasad ustalania wyniku finansowego oraz rozliczenia dotacji podmiotowych i celowych.
Na szkoleniu omówione zostaną zasady ujmowania dotacji na koncie 800, 840, 760/740 (720, 700) i ich prawidłowe rozliczanie w celu prawidłowego ustalenia wyniku finansowego za rok 2021. Okazuje się bowiem, iż znaczna część IK wszystkie otrzymane dotacje ujmuje a koncie 740, czym przyczynia się go wykazania „kreatywnego” wyniku finansowego za dany rok, gdyż IK finansowane z dotacji co do zasady nie powinny prezentować zysku ani na koncie 860, ani w sprawozdaniu finansowym.
Omówione zostaną również przepisy ustawy o finansach publicznych w zakresie rachunkowości PIK i SIK oraz procedury planowania i wykonywania planu finansowego instytucji kultury obowiązujące w roku 2022, który nie powinien być jedynie planem „czwórkowo-siódemkowym” lecz planem „kasowo-memoriałowym” zgodnie z przepisami ustawy o finansach publicznych i tzw. notą budżetową na rok 2022. Dodatkowo na szkoleniu omówione zostaną zasady funkcjonowania w roku 2022 nowego rejestru umów, w świetle art. 34a i art. 34b ustawy o finansach publicznych oraz zasady prawidłowej księgowości PIK i SIK w roku 2022.
Adresaci szkolenia:
Szkolenie dla: państwowych i samorządowych instytucji kultury, dla organizatorów oraz SCUW obsługujących SIK.
Program nauczania:
- Zasady rachunkowości i polityka rachunkowości PIK i SIK na rok 2022 jako jednostki sektora finansów publicznych – zasada kasowa i zasada memoriału a zasada współmierności oraz ich zastosowanie w praktyce.
- Plan finansowy IK i jego związek z prawidłowo prowadzoną rachunkowością IK jako jednostki sektora finansów publicznych – jakie zasady i jakie konta powinny być uwzględnione w procedurze budżetowej IK.
- Druk PF-OSPR i jego zastosowanie w planowaniu budżetowym PIK na rok 2022 oraz problem braku druku planistycznego dla SIK – plan finansowy w układzie memoriałowym, plan finansowy w układzie kasowym, dane uzupełniające, informacje nt. nakładów na aktywa trwałe / środków na wydatki majątkowe, dane statystyczne.
- Dotacje a płatności i zasady ich rozliczania – dotacje z budżetu państwa i płatności z budżetu środków europejskich a dotacje z budżetu jednostki samorządu terytorialnego.
- Dotacje celowe na finansowanie lub dofinansowanie kosztów realizacji inwestycji, dotacje celowe na realizację wskazanych zadań i programów, dotacje podmiotowe na finansowanie lub dofinansowanie kosztów realizacji inwestycji a płatności oraz ich ujęcie jako przychodów IK ujmowanych odpowiednio na koncie 800, 840, 760 (740/720/700).
- Specyfika gospodarowania środami BGK funduszu przeciwdziałania Covid-19 niebędących ani dotacją ani subwencją.
- Aktywa trwałe i aktywa obrotowe w IK, wydatki bieżące a wydatki majątkowe – problem z finansowaniem tzw. niskocennych środków trwałych (amortyzowanych jednorazowo) z dotacji podmiotowej.
- Kasowe dochody i wydatki budżetowe w IK – definicja, dochody i wydatki bieżące a dochody i wydatki majątkowe majątkowe, zasady wyceny i zasady księgowania kasowo zrealizowanych dochodów i wydatków w IK, w tym z uwzględnieniem podatku VAT, rozliczanie kasowo zrealizowanych dochodów i wydatków w ramach planu kasowego IK.
- Przychody i koszty księgowe IK oraz ich grupowanie – definicja, zasady wyceny i zasady księgowania, zasady ustalania i zasady księgowania przychodów i kosztów działalności operacyjnej podstawowej, działalności operacyjnej pozostałej, w tym działalności nadzwyczajnej, działalności finansowej i ich powiązanie z wynikiem finansowym oraz podatkiem CIT, rozliczanie osiągniętych przychodów i kosztów w ramach planu memoriałowego IK.
- Rozliczenia międzyokresowe przychodów i kosztów – rozliczenia międzyokresowe przychodów oraz czynne i bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów, rezerwy w IK.
- Koszty i przychody odnoszone bezpośrednio na fundusz – zakres zastosowania konta 800 w zakresie niepodlegających amortyzacji planowej i jednorazowej aktywów trwałych sfinansowanych z dotacji lub otrzymanych nieodpłatnie w IK.
- Dotacje budżetowe i środki pozabudżetowe z funduszu przeciwdziałania Covid-19 w księgowości IK – kiedy konto 800, kiedy 840 a kiedy 760.
- Zasady ustalania wyniku finansowego – typowe błędy IK w zakresie zasad ustalania wyniku finansowego wynikające z błędnego ujęcia wszystkich dotacji na koncie 740 (lub innym podobnym).
- Sprawozdania RB-Z i RB-N w IK po zmianach obowiązujących w roku 2022.
- Sprawozdanie finansowe IK – uzgodnienia obrotów i sald danych księgowych dla potrzeb sprawozdania finansowego i informacji dodatkowej.
- Jak zbudować plan kont dla SIK obsługiwanych przez SCUW – jakie konta planu kont dla jednostek budżetowych pozwalają prowadzić łatwą i rzetelną księgowość SIK w roku 2022.
- Pojęcie rejestru umów: art. 34a i odpowiedzialność wynikająca z art. 34b ustawy o finansach publicznych – zmiany ustawy o finansach publicznych ustawą z dnia 17 września 2021 roku o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw.
- Forma prowadzenia rejestru umów i zasady jego udostępniania – jakie umowy zamieszcza się a jakich się nie zamieszcza rejestrze umów oraz zakres danych jakie obejmuje rejestr umów i ich ograniczenia, w tym w zakresie twórców.
- Kto ponosi odpowiedzialność za wprowadzanie danych do rejestru umów i od kiedy – sankcje za podawanie nieprawdziwych danych w rejestrze umów.
- Odpowiedzi na pytania i przykłady nieprawidłowości występujących w księgowości IK.
Osoba prowadząca kurs:
doświadczony wykładowca z ponad 20 letnią praktyką, specjalista od trudnych tematów, niezależny konsultant z dziedziny finansów publicznych, rachunkowości i sprawozdawczości budżetowej. Autor podręcznika „Podstawy rachunkowości budżetowej”. Współautor raportu Banku Światowego „Porównanie polskich przepisów rachunkowości sektora publicznego z międzynarodowymi standardami rachunkowości sektora publicznego (MSRSP)”.
Zasady rachunkowości instytucji kultury jako jednostki sektora finansów publicznych - typowe nieprawidłowości w zakresie ustalania wyniku finansowego i rozliczenia dotacji, rejestr umów i plan finansowy kasowo-memoriałowy (szkolenie on-line)
Rozpoczęcie: 20.06.2022 r. (poniedziałek), godz. 09.00
Szkolenie przez Internet (czytaj więcej o szkoleniach on-line)
Liczba godzin: 6
Cena: 350 PLN
W ramach ceny zapewniamy: przeprowadzenie szkolenia, materiały szkoleniowe (przesyłane przez e-mail) oraz zaświadczenie zgodne z rozporządzeniem MEN.
Zgłoszenia prosimy przesyłać do 19.06.2022 r.