Plan wykorzystania gminnego zasobu nieruchomości po nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami z 8 lipca 2021 roku. Przegląd informacji pokontrolnych Najwyższej Izby Kontroli i najnowszego orzecznictwa
Cel i korzyści z udziału w szkoleniu:
Celem szkolenia jest przybliżenie uczestnikom węzłowych aspektów przygotowania i realizacji gminnych planów gospodarowania zasobem nieruchomości w oparciu o stanowisko i wytyczne Najwyższej Izby Kontroli zawarte w wynikach kontroli przeprowadzonych w 2020 i 2021 roku, a dotyczących zbywania lokali (LBY.430.006.2020) i gospodarowania nieruchomościami w ramach zasobów publicznych (LSZ.430.004.2020). Uczestnicy webinarium zostaną zapoznani również z nowymi regulacjami dotyczącymi planowania i gospodarowania gminnym zasobem nieruchomości jakie wprowadziła ustawa z dnia 8 lipca 2021r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021r., poz. 1561). W ramach webinarium zostaną przedstawione zagadnienia i czynności organów, z którymi – zdaniem NIK – związane były nieprawidłowości dotyczące przygotowania i przeprowadzania działań związanych z ewidencjonowaniem zasobu nieruchomości gminnych i planowaniem czynności dotyczących zasobu.
Adresaci szkolenia:
Szkolenie jest skierowane przede wszystkim do pracowników samorządu zajmujących się gospodarowaniem zasobami, szczególnie pracowników rozpoczynających pracę lub chcących usystematyzować swoją wiedzę na ten temat..
Program nauczania:
- Plan wykorzystania gminnego zasobu nieruchomości jako zadanie organu gospodarującego zasobem – czy i w jakim zakresie na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta można nałożyć sankcje za niewykonanie lub nienależyte wykonanie tego obowiązku?
- Ewidencja nieruchomości zasobu oraz konieczność zapewnienia aktualności danych ewidencji oraz spójności danych z ewidencją księgową – przedstawienie i omówienie wniosków pokontrolnych NIK;
- Analiza skutków ekonomicznych zbycia nieruchomości z zasobu – podstawa prawna obowiązku przeprowadzenia analizy, zakres i sposób udokumentowania wniosków i rekomendacji – podsumowanie i omówienie orzecznictwa oraz wniosków płynących z wystąpień pokontrolnych NIK;
- Plan wykorzystania gminnego zasobu nieruchomości:
- Opracowanie i realizacja planu – obowiązek czy dowolność? Skutki braku przygotowania lub realizacji planu;
- Wymagane elementy treści planu i ich znaczenie dla czynności podejmowanych w okresie planowania;
- Zmiany planu w czasie jego obowiązywania – zasady i tryb przeprowadzania zmian oraz sposób informowania o ich dokonaniu.
- Czy dane objęte planem wykorzystania zasobu mają być uwzględnione w wieloletnim programie gospodarowania gminnym zasobem mieszkaniowym? Jakie jest znaczenie i ewentualne powiązania każdego z tych dokumentów?
- Najczęstsze błędy i nieprawidłowości w tworzeniu i realizacji gminnych planów wykorzystania zasobu nieruchomości – przedstawienie i omówienie stanowiska Najwyższej Izby Kontroli zawartego w dokumentach pokontrolnych.
Osoba prowadząca szkolenie:
doświadczony trener, od 2008 roku prowadzi wysoko oceniane szkolenia z zakresu gospodarki nieruchomościami publicznymi i obrotu nieruchomościami. Absolwent studiów doktoranckich na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Absolwent aplikacji sądowej (egzamin sędziowski złożony w 2008 roku). Autor kilkudziesięciu publikacji z zakresu gospodarowania nieruchomościami publicznymi, cywilno-prawnych aspektów obrotu nieruchomościami i zamówień publicznych.
Plan wykorzystania gminnego zasobu nieruchomości po nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami z 8 lipca 2021 roku. Przegląd informacji pokontrolnych Najwyższej Izby Kontroli i najnowszego orzecznictwa (szkolenie on-line)
Rozpoczęcie: 23.06.2022 r. (czwartek), godz. 10.00
Szkolenie przez Internet (czytaj więcej o szkoleniach on-line)
Liczba godzin: 6
Cena: 320 PLN
W ramach ceny zapewniamy: przeprowadzenie szkolenia, materiały szkoleniowe (przesyłane przez e-mail) oraz zaświadczenie zgodne z rozporządzeniem MEN.
Zgłoszenia prosimy przesyłać do 22.06.2022 r.