Zatrudnianie obywateli Ukrainy, work-life balance w Kodeksie Pracy oraz inne zmiany i bieżące problemy prawa pracy w 2022 r.
Cele i korzyści ze szkolenia:
Zgodnie z zapowiedziami resortu pracy, w 2022 r. planowane są liczne zmiany w prawie pracy. Zmiany mają dotyczyć zarówno pracy zdalnej oraz kontroli trzeźwości pracowników jak i wdrożenia dyrektywy work-life balance. Zapowiadane zniesienie stanu epidemii może również wpływać na stosowanie regulacji w prawie pracy, które modyfikują liczne obowiązki pracodawcy w związku z pandemią, przykładowo w zakresie profilaktycznych badań lekarskich. Szkolenie ma na celu zapoznanie uczestników w ujęciu praktycznym z regulacjami prawa pracy oraz pokrewnymi, które w ostatnim czasie znajdują powszechne zastosowanie, a także zaprezentować zmiany, które w najbliższym czasie zostaną wdrożone.
Na szkoleniu przedstawione zostaną bieżące zmiany oraz stanowiska urzędów, które każdy praktyk z obszaru prawa pracy powinien poznać i wdrożyć. Omówione zostaną nie tylko te najnowsze planowane w zakresie nowelizacji Kodeksu pracy w zakresie zatrudniania na podstawie umów terminowych oraz zmian w urlopach z tytułu rodzicielstwa (dyrektywa work-life balance), ale również te istotne, dotyczące zatrudniania obywateli Ukrainy. Trener w trakcie szkolenia omówi ponadto pracę zdalną, która od wielu miesięcy w mniejszym lub większym zakresie jest stosowana przez pracodawców. Jej funkcjonowanie zrodziło wiele wątpliwości zarówno po stronie pracowników jak i pracodawców. Trener zaprezentuje również kierunek zmian w tej tematyce wynikający z planowanej nowelizacji Kodeksu pracy.
Adresaci szkolenia:
Szkolenie kierowane jest przede wszystkim do pracowników działów kadr i płac, osób kierujących pracownikami, jak również do każdego, kto jest zainteresowany szeroko rozumiane prawo zatrudnienia.
Program nauczania:
- Zmiany i bieżące problemy prawa pracy.
- Planowane zmiany Kodeksu pracy w zakresie zatrudniania na podstawie umów terminowych oraz modyfikacji uprawnień pracowników, w celu zapewnienia większej elastyczności przepisów w związku z rodzicielstwem (np. zmiany w zatrudnieniu próbnym, indywidualne prawo do urlopu rodzicielskiego, nowy urlop opiekuńczy, zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej, modyfikacja treści informacji o warunkach zatrudnienia);
- Zatrudnianie obywateli Ukrainy od 24.02.2022 r.
- Dopuszczalność zobowiązania pracownika do wykorzystania urlopu wypoczynkowego – zmiany na mocy „Tarczy 4.0” wraz ze stanowiskiem PIP.
- Ograniczenia w wysokości wypłacanej odprawy i odszkodowania w związku z rozwiązaniem umowy o pracę.
- Wypowiedzenie umowy o zakazie konkurencji w ramach tzw. specustawy dot. przeciwdziałania Covid-19.
- Prawidłowe kwalifikowanie podstawy świadczenia pracy – umowa zlecenia/dzieło w kontekście obowiązku raportowania zawartych umów o dzieło do ZUS.
- Przedłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności.
- Sporządzanie umowy na zastępstwo w świetle wyjaśnień UODO w sprawie podawania nazwiska pracownika zastępowanego w umowie na zastępstwo.
- Zasady udzielania zwolnienia w związku z oddaniem krwi lub jej składników.
- Zawieszenie obowiązku kierowania pracowników na badania lekarskie okresowe.
- Zmiana przepisów dot. obowiązku wykonywania badań lekarskich wstępnych oraz kontrolnych.
- Ustawowe przedłużenie okresu ważności profilaktycznych badań lekarskich.
- Obowiązek zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy pracownikom świadczącym pracę zdalnie.
- Obowiązek pracodawcy skierowania pracownika na badania lekarskie a udzielenie pracownikowi urlopu wypoczynkowego.
- Zmiana w zasadach przeprowadzania badań profilaktycznych pracowników ze szczególnym uwzględnieniem pracowników, którzy okazjonalnie kierują pojazdami do 3,5 t.
- Aktualne podstawy prawne i zasady funkcjonowania pracy zdalnej u pracodawcy.
- Zwrot kosztów świadczenia pracy w domu – zasadność potencjalnych roszczeń pracowników.
- Domaganie się przez pracownika pracy zdalnej – czy zasadne?
- Ochrona miru domowego a kontrola pracownika przez pracodawcę.
- Kontrola inspektora pracy PIP w miejscu świadczenia pracy w ramach pracy zdalnej.
- Planowane zmiany Kodeksu pracy w zakresie pracy zdalnej.
Osoba prowadząca kurs:
radca prawny, doświadczony trener, praktyk zajmujący się na co dzień problematyką prawa pracy, autor publikacji z prawa pracy, absolwent kierunków: prawo i administracja Uniwersytetu Jagiellońskiego, pracownik administracji publicznej.
Zatrudnianie obywateli Ukrainy, work-life balance w Kodeksie Pracy oraz inne zmiany i bieżące problemy prawa pracy w 2022 r. (szkolenie on-line)
Rozpoczęcie: 03.06.2022 r. (piątek), godz. 10.00
Szkolenie przez Internet (czytaj więcej o szkoleniach on-line)
Liczba godzin: 6
Cena: 350 PLN
W ramach ceny zapewniamy: przeprowadzenie szkolenia, materiały szkoleniowe (przesyłane przez e-mail) oraz zaświadczenie zgodne z rozporządzeniem MEN.
Zgłoszenia prosimy przesyłać do 02.06.2022 r.