Sposoby skutecznych eksmisji z lokali mieszkalnych
Cel i korzyści z udziału w szkoleniu:
Celem szkolenia jest zaprezentowanie zagadnień związanych z eksmisją „niechcianych” lokatorów z lokali mieszkalnych. Na szkoleniu omówione zostaną narzędzia pomocne przy eksmisji, sposoby wykonywania eksmisji, orzeczenia sadów, oraz postępowania poza sądowe. Zaprezentujemy tryby wypowiedzenia i rozwiązanie umów oraz ograniczenia jakie mogą pojawić się przy eksmisji.
Szkolenie jest skierowane:
Szkolenie jest skierowane przede wszystkim do pracowników zajmujących się mieszkalnictwem, gospodarowaniem mieniem komunalnym.
Program nauczania:
- Ewolucja przepisów ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz jej wpływ na postępowanie w sprawach o opróżnienie lokali mieszkalnych.
- Ustawowa definicja lokatora w kontekście orzekania przez sąd o eksmisji z lokalu mieszkalnego i prawie do najmu socjalnego lokalu.
- Prawidłowa interpretacja przepisów ustawowych w postępowaniu zmierzającym do opróżnienia lokalu mieszkalnego – omówienie przesłanek rozwiązywania umowy najmu lokalu w oparciu o konkretne umocowania ustawowe.
- Niezbędne czynności konieczne do skutecznego wypowiedzenia umowy najmu lokalu.
- Uprawnienia sąsiadów i współlokatorów w sytuacji „zakłócania porządku domowego” lub (i) rażąco nagannego zachowania innych sąsiadów (współlokatorów). Szczególne regulacje zawarte w ustawie „antyprzemocowej”.
- Sądowe postępowanie o opróżnienie lokalu.
- Orzekanie przez sąd o uprawnieniu do najmu socjalnego lokalu – przesłanki „przyznania” przez sąd uprawnienia bądź orzeczenia o braku uprawnienia. Gmina jako interwenient uboczny w sprawach o eksmisję.
- Prawo do tymczasowego pomieszczenia. Istotne zmiany w postępowaniu o opróżnienie lokali wprowadzone nowelizacją ustawy z marca 2018 r.
- Prawomocny wyrok eksmisyjny. I co dalej? Zasady postępowania wobec osób, względem których sąd wydał wyrok nakazujący opróżnienie lokalu.
- Złożenie oferty najmu socjalnego lokalu – przesłanki wpływające na skuteczność oferty.
- Eksmisja do tymczasowego pomieszczenia. Wniosek do komornika o wszczęcie i przeprowadzenie postępowania egzekucyjnego. Obowiązek gminy dostarczenia dłużnikowi tymczasowego pomieszczenia.
- Eksmisja do noclegowni schroniska lub innej placówki, która zapewnia miejsca noclegowe.
- Obowiązek odszkodowawczy gminy z tytułu niedostarczenia lokalu ramach najmu socjalnego lub tymczasowego pomieszczenia.
- Przedłużanie umowy najmu socjalnego lokalu oraz tymczasowego pomieszczenia.
- Przydatne przykłady orzecznictwa sądów związane z tematyką szkolenia.
Osoba prowadząca szkolenie:
doświadczony trener, prowadzi wysoko oceniane szkolenia z zakresu egzekucji lokali mieszkalnych. Wieloletni pracownik wydziału spraw mieszkaniowych w Urzędzie Miasta.
Sposoby skutecznych eksmisji z lokali mieszkalnych (szkolenie on-line) potwierdzone
Rozpoczęcie: 18.01.2021 r. (poniedziałek), godz. 10.00
Szkolenie przez Internet (czytaj więcej o szkoleniach on-line)
Liczba godzin: 6
Cena: 290 PLN
W ramach ceny zapewniamy: przeprowadzenie szkolenia, materiały szkoleniowe (przesyłane przez e-mail) oraz zaświadczenie zgodne z rozporządzeniem MEN.
To szkolenie już się odbyło – zobacz ofertę bieżących szkoleń.